Písek - Pelhřimov: Filipiho večer!

I když to v prostředí druhé ligy a navíc ve spojení se soubojem proti poslednímu Pelhřimovu zní trochu přehnaně, přesto nejde návratu bývalého extraligového hráče na písecký led přidat jiné přízvisko než "velký". Milan Filipi naposledy oblékal dres IHC v neúspěšné prvoligové baráži předminulou sezónu, ovšem po půldruhém roce bez hokeje se vrátil stylově. Ve středečním utkání nebylo do devětačtyřicáté minuty v kolonce střelců uvedeno jiné číslo než právě jeho čtyřiačtyřicítka. Během čtrnácti minut nasázel zkušený útočník čistý hattrick a promrzlí diváci tak i možná zapomněli na to, že celou první polovinu zápasu museli čekali na úvodní změnu skóre. Mimochodem, letos se žádnému Píseckému střelci zatím nepodařilo vsítit více jak dva góly v jednom střetnutí. Až během poslední třetiny pak připravil Pinkase o čisté konto Roman Domkář a další dvě trefy přidali za domácí Burkoň a Mošovský. Trenér Rybáček tak slaví se svými svěřenci další vítězství.
2.liga ČR sk. STŘED, 27. kolo, st 20.12.2006, Zimní stadion Písek
Pelhřimov
5:1
0:0, 2:0, 3:1
Branky: 29. Filipi (F. Procházka, Hauer), 35. Filipi (Burkoň, Mošovský), 43. Filipi (Holec, Burkoň), 51. Burkoň (Kořánek, Míka), 54. Mošovský (Holec, Neckář) - 49. R. Domkář (Kubát) Rozhodčí: Würtherle - Orlický, Zavřel Vyloučení: 8:12 Využití: 3:0 Diváci: 400
Písek: Pinkas - Svoboda, Veselý, Hauer, Burkoň, F. Procházka, Neckář - Řehoř, Míka, Kořánek - Mošovský, Mikeska, Holec - Kica, Kašpar, Pošmourný - Müller, Filipi, Maroušek
Pelhřimov: Chvátal - Bradáč, R. Domkář, Pavlík, Zikmund, Kubát, Beránek, Smetana, Koller, Plachý, Scrötter, Kraučuk, Petr, Musil, L. Domkář
Povzbuzováni pouze hlasitými pokyny nového kouče, vrhli se písečtí hokejisté na svého soka bez bázně. Už ve druhé minutě vyjádřila jejich drtivý nástup obrovská příležitost Kici, který se zjevil sám před brankářem Chvátalem. Mladý útočník však neuspěl a od té doby, jak vteřiny ubíhaly, začala se hra více vyrovnávat. Hlavně proto, že domácí zbytečně kupili chyby ve vlastním pásmu. Z průměru se vymanil až Holec, který ale nedokázal nadvakrát protlačit kotouč z bezprostřední blízkosti skrz Chvátala. Jeho kolegu z branže Pinkase poprvé a vlastně i naposledy v utkání doopravdy vylekala jen střela Jiřího Kubáta z poloviny úvodního dějství. Ne, že by byla tak prudká nebo dobře schovaná, to ne. Ona vlastně vůbec nemířila mezi tyče. Jenže se – mrcha jedna - od zadního mantinelu odrazila přímo na opačnou stranu klece k najíždějícímu Kraučukovi. Michal Pinkas by zasáhnout nestačil, ovšem hostující forvard názorně ukázal, proč že má Pelhřimov jeden z nejméně produktivních útoků v druhé lize – napálil puk místo do prázdnotou zející brány jen kolem hlavy domácího gólmana.

Kdyby neměl na hlavě masku, možná by se vlasy hrůzou zježily v šestnácté minutě Chvátalovi. Šouravě se linoucí nahození obránce Veselého si to totiž skrz klubko hráčů potichoučku a nenápadně mířilo za úspěchem, než mu pelhřimovský strážce na brankové čáře vystavil konečnou. Za několik okamžiků skončilo utkání pro píseckého centra Mikesku, který v jednom ze soubojů v rohu poslal k zemi svého soupeře tak nešťastně, že pak na vlastní kůži okusil, jaké to je holit si tváře bruslemi. Hluboká tržná rána jej snad nevyřadí na dlouho. Čistě prozaický – a pro další vývoj zlomový - následek však jeho zranění mělo v tom, že se hra stáhla na tři pětky, do nichž se posunul do té doby nepříliš vytěžovaný Milan Filipi.

Ten se trenérům za danou důvěru odvděčil už v polovině prostřední části. Filipi totiž nejprve našel na útočné modré čáře přesným pasem Filipa Procházku, aby následně jeho pokus lehkou tečí usměrnil mimo Chvátalův dosah. Kdo by však čekal, že čtyřiatřicetiletý harcovník skončil, mýlil se. Byl to z jeho strany teprve začátek. Zanedlouho totiž Písek dostal výhodu dvojnásobné přesilovky, kterou sice v celé její kráse nezužitkoval, ovšem v okamžiku, kdy se první vyloučený hráč vracel na led, zatáhl puk do útočné třetiny Mošovský a posunul na Burkoňe. Ten okamžitě viděl před branku si sjíždějícího Milana Filipiho, který pak z otočky chytře zamířil do mezery v rozkleku pelhřimovského gólmana. Dominanci IHC v této pasáži hry vyjádřil i Kořánek, jehož pokus bez přípravy po Pošmourného prostrčení zpoza branky zastavila spojnice tyčí.

No a tak střílení gólů zase zůstalo na Filipim. Svůj třetí zásah docílil rychlým golfákem po Holcově odražené střele. Další změnu skóre pak v přesilové hře mohl přidat Svoboda. Pozorní diváci si možná mnuli oči, zda vidí správně, ale bylo to tak – spíše defenzivní bek se totiž nebojácně pustil skrz střední pásmo, kde se proháčkoval přes obranný val, a jeho zakončení samostatného nájezdu jen o chlup minulo prostor u levé tyčky.

Michal Pinkas už možná pomalu začínal spřádat plány na oslavu svého druhého čistého konta v sezóně, když jej ve hře čtyř proti čtyřem hned po buly od modré propálil Roman Domkář. "Pína" se tak jen mohl zlobit na své spoluhráče, kteří nejenže nezabránili střele, ale ještě mu stáli ve výhledu.

Jakékoliv komplikace však brzy nato odmítl Burkoň brankou po téměř totožném sledu událostí, jaký předcházel pelhřimovskému zásahu. Vyhrané vhazování, přihrávka dozadu a ladná rána, která si to vzduchem nerušeně namířila až do sítě. Konečnou podobu pak výsledku dala Mošovského dorážka Holcova pokusu z úhlu a nic na tom nezměnila ani přesilová hra pět na tři v podání hostí během závěrečných minut.

Jan Rybáček, trenér Písku: „Jsem rád, že se nám podařilo vyhrát. Bylo to podobně jako ve Žďáru vydřené vítězství. Vážím si příkladné bojovnosti hráčů, za což mají mou pochvalu. Mám z toho velkou radost. Nicméně na druhou stranu musím říct, že neustále máme problémy v obranné činnosti, kde to není ono a je třeba se na to soustředit. Vyskytují se tam základní chyby, které musíme bezpodmínečně odstranit. Stejně tak musíme pracovat na přesilovkách, čeká nás hodně práce. Jinak Pelhřimov je sice poslední v tabulce, ale to neznamená, že ho budeme celý zápas přehrávat a držet v jejich třetině. Oni navíc mají ve svém kádru individuálně velmi dobré hráče, kteří druhou ligu - a dříve možná i vyšší soutěže - hrají už hodně let.“

Pavel Zmrhal, trenér Pelhřimova: „Taktiku jsme plnili jen v první třetině. V dalším průběhu zápasu jsme soupeře zbytečnými vyloučeními dostali na koně. I když dali ve druhé třetině z přesilovky jen jeden gól, dostali se díky tomu do tlaku a vytvořili si více střel a šancí. Těžko pak v takovém počtu hráčů, který jsem tady měl k dispozici, dohrávat takhle se vyvíjející zápas.“