Lehká práce: Junioři sfoukli klatovský dorost

Aby byl titulek pochopen správně, Klatovští nasadili do pátečního zápasu sedm hráčů ročníku 1988, zbylá políčka na soupisce vyplňovali pouze hokejisté s mladším datem narození. Proti nim naopak vyrukovali domácí s Holcem, Kicou, Růžičkou a Bezouškou v sestavě. Nemohlo to tedy dopadnout jinak, než tak, jak to nakonec dopadlo. I když… Gólový účet otevřel už ve dvaapadesáté vteřině utkání svou první trefou po návratu z Boleslavi Petr Ondrejec. Pak ale hosté přišli na to, že Matěj Lukeš v bráně zrovna nehýří jistotou a skóre otočili. Úvodní třetina skončila divoce poměrem 4:3, ovšem celý zápas už s o šest branek vyšším rozdílem ve prospěch svěřenců trenéra Šperla. Ti si tak odbyli solidní statistickou sklizeň a po nepříliš vydařených výkonech si určitě zvedli sebevědomí.
Liga juniorů , 26. kolo, pá 19.1.2007, Zimní stadion Písek
Klatovy
10:3
4:3, 2:0, 4:0
Branky: 1. Ondejec (Margeta, Bican), 10. Kica (Růžička, Holec), 13. Holec (Kica, Růžička), 18. Bican (Švácha, Ondrejec), 30. Fořt (Růžička), 38. Jankovský (Fořt), 42. Kurz (Kica), 46. Silbernágl (Fořt, Petele), 48. Kica (Holec), 54. Silbernágl (Holec, Bezouška) - 2. Robáš, 10. Robáš (Pericat), 16. Plánička Rozhodčí: Souček - Vízner, O´Brian Vyloučení: 6:11, navíc Gába - Babka, oba 10 minut OT Využití: 2:0 V oslabení: 1:2
Písek: Lukeš - Jankovský, Švácha, Petele, Cirulis, Bezouška, Slepička - Ondrejec, Margeta (41. Kurz), Bican - Kica, Růžička, Holec - Silbernágl, Gába, Fořt
Klatovy: Baar (46. Kunčar) - Plánička, Kafka, Pericat, Švec, Turhobr, Nejdl, Žvakin, Heřmánek, Jonák, Babka, Vondryska, Vranješ, Komoška, Robáš, Průcha
Než stačilo utkání vůbec pořádně odstartovat, vyřítili se na jediného beka hostí Margeta s Ondrejcem. Písecký kapitán posunul puk do strany na svého kolegu a prudká rána bez otálení z dílny urostlého univerzála znamenala odstartování následné přehlídky gólů. Té se zpočátku aktivně účastnily i Klatovy, protože za nějakých dvacet vteřin od Ondrejcova úspěchu se špatná rozehrávka domácích ocitla na holi Robáše, který našel mezeru v Lukešově postoji.

Písečtí se přesunuli do ofenzívy, ovšem zprvu nenápadná rána opět v podání Michala Robáše skončila přesně v horním rohu domácí klece, jejíž majitelé tak na začátku desáté minuty najednou prohrávali. V podstatě okamžitě ale s odpovědí přispěchala formace složená z hokejistů působících v A týmu. Rychlou kombinaci na jeden dotek zakončil z pravé strany Petr Kica. Brzy nato navíc po rotaci v rohu útočného pásma vykroužil na střed Miroslav Holec a dokonale umístěným projektilem kolem nohy brankáře převážil pomyslné misky vah na stranu IHC.

Ne však na dlouho. Matěj Lukeš opět nechal příliš volného prostoru mezi svými betony, čehož – při v podstatě třetí akci hostí – využil z boku pálící Plánička k vyrovnání. Než se ale odešlo do šaten, stačil Baara propálit golfákem Jakub Bican, a jak se později ukázalo, zaznamenal tak vítěznou trefu. V dalším průběhu hry už totiž na ledě existovalo jen jedno mužstvo…

Těsně před koncem první dvacetiminutovky Margetovi zabránila v lehkém doklepnutí do prázdné brány hokejka jednoho z beků, po přestávce pak Písečtí rozbili svůj základní tábor před brankovištěm hostů a nevzdálili se odsud ani při vlastním oslabení. Naopak – Kica s Holcem notně zamotali hlavy soupeřovým obráncům, při dalším střídání pak forčekující almara jménem Růžička obrala nebohé klatovské mládě o puk a poslala jej do stoprocentní pozice nepokrytému Fořtovi, který se nemohl zmýlit.

Krátce nato vybojoval podobně kotouč pro Gábu Silbernágl, písecká sedmnáctka se však od druhého zápasu sezóny ne a ne trefit a i tentokrát potvrdila svou neskutečnou smůlu. Chytře myšlenou střelu totiž Ondřej Gába neumístil K protilehlé tyčce, ale DO protilehlé tyčky.

Na jednoznačném vývoji skóre se ale nic neměnilo. Pavel Jankovský čistě propálil veškeré osazenstvo hrací plochy, natěsnané před Baarem, brzy po začátku poslední části se potom po skvělé Kicově přihrávce trefil Martin Kurz. Povedlo se mu to při vůbec prvním pobytu na ledě v zápase – zastoupil totiž Teodora Margetu, jehož nepřestávají trápit zdravotní problémy. Druhé Kurzovo střídání skončilo faulem a sotva se vysoký forvard vrátil na hřiště, dostal od Gáby milimetrový pas do brejku. Jeho forendové kličce nescházelo mnoho…

Dočkal se i Milan Silbernágl, když v šestačtyřicáté minutě správně usměrnil Fořtovu asistenci a vyhnal Baara na střídačku. Jeho nástupce Kunčara pak přivítal ostrým pokusem Holec, který předtím prosvištěl – jak je jeho dobrým zvykem – napříč celou hrací plochou. Odražený puk uklidil do sítě Petr Kica.

Divadýlko na rozptýlení zahrál po lehké střele jednoho z Klatovských hráčů Matěj Lukeš. Kotouč vítězoslavně zkrotil v lapačce a zamrskal sebou v parodii na parakotoul křížený se skokem palvmo zády napřed.

Zbývala už jen druhá trefa Silbernágla, který přesně zamířil z mezikruží a uzavřel desítku. Od hattricku jej pak v samém závěru dělilo jen břevno.

Miroslav Šperl, trenér IHC Písek: „První třetina byla vyrovnaná na góly, ale už tam jsme měli více ze hry. Inkasované branky pramenily z naší nepozornosti ve vlastních přesilovkách a i z nesoustředěnosti brankáře. Od druhé třetiny už pak bylo vidět, kdo má navrch, a v poslední třetině už se to jen potvrdilo. Tam už to z mého pohledu byla taková hra kočky s myší. Jediné, co mě mrzí, je, že někteří hráči podceňují gólové situace. Chtějí to provést až moc krásně. Deset je pěkný výsledek, šancí jsme ale měli daleko víc. Jestliže se neprosadíme dneska, nic se vlastně neděje, můžou ale přijít zápasy, kdy budeme mít situaci daleko složitější a takovéhle nevyužité příležitosti nás budou mrzet. Jako příklad může posloužit zápas v Příbrami (1:1). Na druhou stranu, zdá se, že si beci dali říct a rozehrávku dávají rychleji od hokejky. V poslední době nás protihráči často napadali ve dvou a my jsme zbytečně ztráceli puky. Z dnešního ovšem utkání nebudeme dělat vědu, protože soupeř byl opravdu slabý. Takže uvidíme, jestli se tohle zlepšení projeví i nadále. Třeba už v neděli v Letňanech.“