Hokej se v Písku hraje už 100 let!

Budeme-li tvrdit, že Písek je jedno z tradičních hokejových měst, nebude to zase tak úplně od věci. Bruslařský klub zde vznikl už v roce 1876 a spolu se Sokolem se notně zasloužil sportovní uvědomění místních občanů. Když se do českých zemí roku 1892 poprvé dostaly hokejové hole, netrvalo pak na tehdejší poměry - a vzhledem k charakteru dobové novoty – ani příliš dlouho, než se toto sportovní vybavení objevilo i na jihu Čech.

Co se týká přímo Písku, úplně první dochovaná písemná zmínka o nové hře (hokej se zrodil kolem roku 1875 v Kanadě) se nachází ve 47. čísle časopisu Otavan z roku 1902, který ji představuje a místnímu bruslařskému klubu doporučuje vzít v úvahu na valné hromadě.

„Zavedením této hry, která jest vlastně jakousi náhradou tenissu, zavděčil by se zajisté bruslařský klub jak dámám, tak i členům. Mohlo by býti sestaveno několik mužstev a uspořádány býti pak zajímavé matche,“

Vyžebrané hokejky

Kdybychom měli vyjmenovat vůbec první známou sestavu píseckých hokejistů, pak by nám na led defilovali brankář Ecker, za ním obránci (neboli dobově „backové“) Jaroslav Kovář a Eda Švihovec, na halvu, zaniklém postu, nastupoval Hain a do útoku se postavili Remar se Staňkem a Tomášem Švihovcem. Dalšími jmény, připomínajícími průkopnické doby, jsou mimo jiné kromě Karla Procheho i pánové Jiran, Hašek, Kokrda, Špirhanzl, Michálek, bratří Jiří a Rudolf Slabové a řada dalších, o nichž možná ani není nikde písemná zmínka. Nutno dodat, že řada ze zmiňovaných si svými výkony vysloužila i působení v předních českých klubech té doby.

Když si hokejoví nadšenci ustanovili na podzim 1924 svůj hokejový odbor SK, zažádali tehdejší československý hokejový svaz o poskytnutí oficiálních pravidel bandy. V odpovědi stálo, že v záměrech Svazu je podporovat rozvoj „kanady“, nikoliv hokeje s míčkem. Písečtí tedy využili situace a od Svazu, který toho času soupeřil s konkurenčním ústředím pod názvem Associace o každého člena, doslova vyškemrali šest speciálních holí na hru s pukem. Za oplátku se stali jeho součástí.

Ono totiž i přesto, že už tehdy národní mužstvo sbíralo s malým kotoučem úspěchy po světě, bylo mimo Prahu stále ještě mnohem více provozováno bandy. Důvod byl prostý – náklady na vybavení. Od hráčského ošacení přes pevnější mantinely (obojí muselo odolat tvrdším a rychlejším nárazům puku) po mnohem více specializované hokejky. Písek se tak stal jedním z propagátorů nové, a hlavně rychlejší, pohlednější a divácky oblíbenější linie hokeje na českém venkově.

Svůj první zápas v této disciplíně sehráli hráči SK šestadvacátého prosince 1924. Jak jinak než proti Strakonicím tehdy nastoupili (už v ryze hokejovém rozestavení bez halva) K. Proche – O. Špirhanzl, E. Švihovec – J. Kovář, J. Jrian a T. Švihovec. Náhradníky byli J. Remar a O. Michálek. Domácí Strakoňáci vyhráli 4:1, když jedinou – a první píseckou „kanadskou“ - branku hostí zaznamenal Eduard Švihovec.

A ještě jedno poprvé, které je třeba zmínit – prvním mezinárodním utkáním v Písku bylo 20. 2. 1938 střetnutí SK s reprezentací Rumunska. Domácí zvítězili 5:3.

Prvenství v provozování bandy hokeje (předchůdce hokeje kanadského, hraný na ledě s míčkem) drží Strakonice se svým rokem 1908. O několik let později se hrálo už i v Českých Budějovicích. Začátkem války se potom ze Zbraslavi do Písku přesunul jistý ing. Karel Proche, jenž se časem ukázal jako velký propagátor nového sportu. Vlastnil dvě hokejové hole, s nimiž se také po zimách, které ledovým hrám příliš nepřály, vydal koncem roku 1917 na rybník Hánovec. Hokej se zalíbil a brzy už se po ledě proháněli se zahnutými větvemi další průkopníci, vesměs tenisté. Ti si brzy zakoupili pravé hokejky a po trénincích na Šarláku a na řece u plovárny čekal na odvážné písecké borce první zápas…

Mistry Čech byli v té době (1923) Strakoničtí, kteří své nové kolegy pozvali změřit síly na vlastní kluziště. Hokejisté z Písku si před utkáním dali (poprvé!) řádně vysvětlit pravidla, aby pak v té době suverénní tým porazili 4:3. Psal se 20. leden 1924 a do strakonické branky už se trefila i pozdější největší písecká hokejová osobnost první poloviny dvacátého století – útočník Tomáš Švihovec.

Čerpáno z kroniky píseckého hokeje, kterou sepsal redaktor František Suchan

Více informací o historii hokeje v Písku naleznete na oficiální stránce IHC Písek.

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy

bahis siteleri