Do Písku se z extraligy vrací kouč gólmanů Václav Pipek
„Po sezóně vedení Komety Brno změnilo složení realizačního týmu áčka kvůli tomu, že se nepodařilo naplnit předsezónní cíle. Proto ani mně nebyla prodloužena smlouva. Hlavní trenér Jiří Kalous se stal novým asistentem trenéra u reprezentační dvacítky a manažerem mládežnických reprezentací. Oslovil mě, jestli bych měl zájem se zapojit u kategorie U18. Bylo to jednoduché rozhodování, na nabídku jsem kývnul,” popisuje Václav Pipek.
Rozhodoval se o své další kariéře, protože práce u reprezentace není na plný úvazek. „Nějaké nabídky se objevily. Můžu prozradit, že jedna byla také z Dukly Jihlava. Ale já jsem chtěl být doma kvůli rodině, které jsem chtěl vrátit poslední rok. Oslovil mě Honza Kudrna z Písku, jestli bych se nechtěl vrátit. Pak už to bylo jen o tom, abychom našli společnou řeč ohledně podmínek,” líčí Václav Pipek.
I když v Brně zakotvil u extraligového A-týmu, mohl alespoň z dálky sledovat střípky práce s mládeží. Václav Pipek popisuje, že paradoxně velké kluby někdy tolik nedbají na kvalitní práci s dětmi, protože jim často stačí počkat, koho vychovají menší celky v regionech. Cení si zjištění, že v Písku se spousta věcí kolem mládeže dělá na vysoké úrovni. „Malý klub má daleko lepší motivaci. Velký klub se mnohdy netají tím, že mu stačí vychovat pár svých hráčů, zbytek si v žákovském a dorosteneckém věku posbírá po okolí,” říká trenér brankářů.
Společně s prací v píseckém klubu bude muset Václav Pipek zvládnout i náročný program reprezentace U18. „V červenci se koná pětidenní kemp všech reprezentačních brankářů v Rokycanech, na den se vrátím domů, pak hned začíná čtyřdenní sraz s osmnáctkou na stejném místě. Hned potom pokračujeme na turnaj do Švýcarska, po kterém startuje Hlinka Gretzky Cup v Kanadě, který končí 8. srpna. V listopadu máme turnaj v USA, pojedeme také na turnaj do Finska a v závěru roku nás čeká mistrovství světa, které se mělo konat v Rusku, ale přesunuto bylo do Švýcarska,” říká kouč.
V Písku by rád nadchnul do práce mladé naděje, protože má dojem, že některým chybí ten správný hokejový zápal. „My jsme jako kluci hokejem žili. I když jsme neviseli na internetu, sháněli jsme si informace, hledali výsledky na teletextu, čekali, až vyjdou hokejové časopisy. Dneska mají děti výhodu, vše mají pod nosem, ale nezajímají se o nic,” říká Pipek.
Hokejový klub v Písku disponuje unikátní technologií tréninkové virtuální reality Sense Arena. „Chtěli bychom projekt dál rozvíjet a nabídnout ho třeba dětem domů. Jde o virtuální realitu, která umožní domácí trénink. Myslím si, že v Jihočeském kraji technologii možná nikdo další nemá. Vidíme v ní velký potenciál,” pokračuje Václav Pipek.
Zmínil, že Písek se inspiroval v Liberci, kde s programem pracují. „V Liberci klub platí licenci, která je opravdu nákladná. Rodiče pak dětem pořizují brýle pro virtuální realitu se dvěma ovladači, které mají upínací mechanismus na hokejku. Přístroj stojí kolem 12 tisíc korun,” dodává Václav Pipek. Jde o částku, kterou dnes běžně rodiny vynaloží za nový mobil nebo herní konzoli. Trenéři mohou přes Sense Arenu hráči naplánovat domácí trénink a sledovat jeho vývoj mimo led.