Generální partner píseckého hokeje by chtěl vylepšit stadion
Můžete prozradit něco o začátcích firmy KOMTERM a jejím současném postavení?
KOMTERM je příkladem úspěšné české firmy, která začínala od nuly. V roce 1991 dnešní vlastník pan Milan Jelínek začal podnikat jako fyzická osoba ve výstavbě lokálních kotelen. Postupně své aktivity rozšiřoval o projektování a provozování energetických zařízení jako jsou kotelny, vzduchotechnická zařízení, výměníkové stanice, rozvody a podobně. Požadavky zákazníků směřovaly ke stále komplexnější službě, a tak se firma postupně dostala k prodeji energií a nákupu vlastních zdrojů. V současné době je akciovou společností a podniká v Čechách, na Moravě i na Slovensku. Dosahuje ročního obratu 1,3 miliardy korun a poskytuje své služby stovkám zákazníků.
Kde se vzala pražská firma KOMTERM v Písku?
V roce 2006 jsme připravili projekt, který měl umožnit optimalizovat provozování dvou velkých zdrojů tepla v Písku - Teplárny Písek a Teplárny Jitexu Písek. Tento projekt se podařilo realizovat pouze částečně – v Jitexu Písek. Naše společnost má nyní tento zdroj v dlouhodobém pronájmu a provedla na něm v minulém roce poměrně významnou investici, která umožňuje spalovat v jednom z kotlů dřevní štěpku a zároveň vyrábět takzvanou zelenou elektrickou energii, kterou dodáváme do sítě společnosti E.ON. V současné době zásobujeme teplem lokalitu Hradiště a dále probíhají jednání s Teplárnou Písek o spolupráci při výkupu tepla vyrobeného z biomasy pro písecké domácnosti. Dodávka levného tepla do sítě Teplárny Písek by měla vést ke stabilitě ceny pro odběratele dálkového tepla. Naším zájmem je spolupráci s Teplárnou Písek rozvíjet i v oblastech personální výpomoci či provádění údržby na našem zdroji. Přispěli jsme i ke zlepšení životního prostředí. Při změně palivové základny nám byly předepsány přísnější limity na produkci tuhých znečišťujících látek ze 70 na 30 mg na m3. Tohoto velmi tvrdého limitu jsme dosáhli, což prokázalo provedené autorizované měření. Investice realizovaná v teplárně Jitexu navíc uspoří ročně kolem 9 000 tun uhlí a s tím spojené snížené množství oxidů síry vypuštěných do ovzduší. Za zmínku jistě stojí i potřeba dřevní štěpky pro tuto teplárnu. Potřeba štěpky v objemu 50 milionů korun za rok je určitě významný finanční příspěvek k rozvoji subjektů zabývajících se dřevozpracujícím průmyslem v regionu.
Jaké jsou vaše záměry s píseckým hokejem?
Jak jsme již řekli v minulosti, naším prvotním zájmem je podpora mimoškolních aktivit mládeže. Velká tradice a systémová práce s mládeží v IHC nás inspirovala a přivedla na myšlenku se na tomto podílet. Samozřejmě, že výkladní skříní této práce jsou výsledky A mužstva. Tradice a množství lidí spojených s píseckým hokejem velí vrátit hokej v Písku na místo, které mu patří, tedy do první ligy. Tomu je letos podřízeno veškeré úsilí. Chceme tomu pomoci, ale není to naše dlouhodobá priorita. Dále se chceme věnovat především mládeži. Výše a rozsah pomoci bude záležet samozřejmě na tom, jak se nám bude dařit obchodně. V případě postupu do první ligy bychom dále chtěli zaměřit svou pozornost na zlepšení podmínek pro důstojné účinkování v této lize především ve vztahu k divákům. Zamýšlíme se nad projektem investic do zimního stadionu, který spočívá především ve zlepšení tepelné pohody na stadionu, rekonstrukci ozvučení a pořízení informačního systému – takzvané kostky, nových prostor pro občerstvení, VIP zóny a podobně. Tento projekt samozřejmě předpokládá souhlas a spolupráci s vedením města. Mohl by být řešen třeba formou PPP projektu, ale to už trochu předbíhám. Nyní je potřeba první ligu vybojovat.
Děkujeme za rozhovor.