Jan Rutta o Stanley Cupu zatím nesní

P í s e k - Hraje za juniory Plzně. Už se stihl i představit v reprezentačním dresu na MS do 18 let. Hokejovému řemeslu se vyučil v Písku. Jedná se o sedmnáctiletého nadějného obránce Jana Ruttu. Zastihla jsem ho několik málo minut před začátkem dalšího tréninku v průběhu letní přípravy. „Trenéři nám dávají pořádně zabrat,“ říká.
V minulé sezóně jste si zahrál na MS do 18 let. Považujete ji tedy za svou zatím nejúspěšnější?
Určitě ano. Ale nerad bych zapomněl na sezóny předcházející, ovšem vzhledem k dosaženým cílům byla tato sezóna pro mě nejúspěšnější.

V extralize juniorů skončil váš tým po základní části na druhém místě. Ve čtvrtfinále play-off jste ovšem ztroskotali na Třinci. Přesto, považovali jste sezónu za úspěšnou?
Za úspěšnou jsme ji z většiny pohledů nepovažovali. Po druhém místě v základní části jsme všichni čekali, že dojdeme v play-off dál.

Jste odchovancem píseckého hokeje, jak jste se dostal do Plzně?
To byla čistá náhoda. Přijel jsem na nábor do plzeňského dorostu a trenéři Bednář s Černým si mě vybrali.

V Písku jste byl velký kamarád s Janem Kovářem. Zahráli jste si spolu i v Plzni i na již zmiňovaném MS osmnáctek. Připadá mi, že jste skoro nerozluční….
Je to pravda. Jsme trošku jako Pat a Mat. I v průběhu tohoto rozhovoru sedí vedle mně.

Je vám sedmnáct. V Plzni hrajete za juniory, už jste se podíval i do výběru reprezentace do 18 let. Jste zatím se svou dosavadní kariérou spokojen?
Určitě nejsem. Mám toho na sobě hodně co zlepšovat a i cíle bych tomu chtěl naklonit. Prozatím to není špatné, ale určitě nechci usnout na vavřínech. Musím na sobě stále makat.

Jaké máte cíle, popřípadě sny? Také se vám zdá o Stanley Cupu?
Ne. Myslím, že něco jako Stanley Cup je zatím hodně daleko. Když se budu snažit a pracovat na sobě, tak to přijde samo. Prozatím bych chtěl co nejdřív prorazit do sestavy k mužům.

Budete i v příštím hokejovém ročníku působit u juniorů Plzně?
Na tuhle otázku ještě nevím odpověď. Nějak bych se rád dohodl s vedením Plzně, co a jak, ale zatím nechci předbíhat.

Jak probíhá vaše letní příprava?
Už jsme v druhé půlce, takže se zaměřujeme na dynamiku. Trénujeme přes týden a víkendy máme volné. Trenéři nám samozřejmě dávají zabrat.

Nemohu se nezmínit také o letošním draftu. Objevujete se totiž v žebříčcích. Sledujete tento fakt, nebo připouštíte si, že by mohlo dojít k vašemu draftování?
Nevím, všechno je předběžné a uvidí se až na skutečném draftu. Samozřejmě že bych si to přál, ale nezáleží to jenom na mě.

Dokážete si představit, že byste se za celou svou hráčskou kariéru vůbec nepodíval za hranice?
Ano, dokázal. Těžko říct, jakým směrem se bude ubírat cesta českých klubů a vstřícnost k hráčům, ale rozhodně nemusím jít do zahraničí.

Jak vzpomínáte na Písek? Přestože jste na nějakou nostalgii a vzpomínky ještě asi hodně mladý.
Samozřejmě. Ale nikdy nezapomenu na stadion nebo na trenéry, kteří mi dali základy. Vždy se budu ohlížet na Písek jako na něco, co mi pomohlo, a budu se vždy rád vracet.

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy