Písek potřebuje bodovat, podaří se mu to proti Dukle?

Pět zápasů písecký tým nebodoval a v tabulce poklesl na předposlední pozici. Teď čeká nováčka soutěže další těžký zápas a soupeřem mu bude jihlavská Dukla. Doma se Písek prezentuje lepšími výkony než na ledě soupeřů a pokud tohle pravidlo potvrdí také ve středu, s body se rozhodně nemusí loučit předčasně. Zápas mezi Pískem a Jihavou startuje ve středu v 18 hodin.

HC Dukla Jihlava

Od roku 1956, kdy vzniklo hokejové mužstvo HC Dukla Jihlava, uběhlo mnoho let. Převážnou část z této doby patřilo jihlavské mužstvo mezi to nejlepší, co bylo ve světovém hokeji k vidění. Bývaly časy, kdy v reprezentačním výběru hráli nejdůležitější roli hráči, kteří oblékali jihlavské červenožluté dresy. Velkou zásluhu na tom měla armáda, neboť právě její zásluhou museli za Duklu hrát ti nejlepší z hokejových branců. Přesto většina z nich dorostla mezi hokejové osobnosti právě až během svého působení v Jihlavě. V období 1966 až 1972 Dukla opanovala československou ligu, výsledkem bylo šest titulů v řadě. Podobnou sérii měla i v letech 1981 až 1985, kdy její hráči celkem čtyřikrát zvedli nad hlavu pohár pro mistra ligy. Po "Sametové revoluci" v roce 1989 se v naší společnosti uvolnily poměry, čím dál tím více hráčů se začalo vyhýbat základní vojenské službě a tak se vytrácela i síla mužstva. I přesto Jihlavští dokázali vyhrát celkově dvanáctý titul mistra Československa v roce 1991.

Od té doby šel však jihlavský hokej každoročně níž a níž. Jeden rok nás v lize zachránila úspěšná baráž, podruhé rozšíření ligy. V osudné sezóně 1998-99 však Duklu už nezachránilo nic. Velmi ambiciozní mužstvo HC Excalibur Znojemští Orli dokázalo v nelítostné barážové bitvě na 7 zápasů Duklu porazit a tak se tým z Vysočiny objevil v I. lize. Díky pomoci města Jihlavy se hokej v tradiční baště udržel a hned v prvním roce po sestupu mužstvu chyběl jen jeden krok k návratu mezi elitu. Ten se nakonec podařilo udělat v páté prvoligové sezoně, když favorizované Budějovice Dukla udolala ve čtyřech urputných bitvách. Následovala ale pouze roční anabáze v nejvyšší soutěži a tito soupeři se opět utkali. Tentokrát uspěli Jihočeši a od sezony 05/06 se tak Jihlava opět pokouší o návrat mezi elitu.

V novodobé historii odehráli Písečtí neurputnější bitvy s Jihlavou v sezoně 2002/03, kdy čtvrtfinálová série hraná na tři vítězná utkání nalezla svého vítěze až v pátém rozhodujícím střetnutí. V sérii obratů se dostala do vedení na vlastním ledě Dukla, následné dva zápasy ale překvapivě vyhrál Písek. Zbývala jediná výhra, aby Jihočeši postoupili mezi nejlepší čtyřku, Jihlava ale dokázala v Písku před tři a půl tisíci diváků vyhrát a pátý zápas hraný v Jihlavě skončil fotbalovým výsledkem 1:0. Z aktuálního kádru zažil dramatickou sérii brankář Michal Pinkas, který ve čtyřech zápasech stál mezi tyčemi, a David Míka coby útočník.

Augusta, Šejba, Králík, Výborný nebo třeba bratři Holíkové, Nový, Vejvoda a Martinec. To je pouze zlomek jmen, která se postarala o skvělou historii hokeje v Jihlavě. A kdo se nachází v aktuálním kádru prvoligové Dukly? V brance se ve všech osmi soutěžních zápasech objevil šestadvacetiletý Milan Řehoř a jeho dosavadní statistiky vypadají přesvědčivě. Průměrný počet obdržených gólů činí 2,34 na zápas a procentuální úspěšnost se pohybuje nad hranicí 92%. Řehořovým náhradníkem je karlovarský mladík Marek Benda, který dříve působil v zámořské QMJHL.

Pohled na zadní řady nabízí několik týmových opor. Jedná se především o Jiřího Dobrovolného, někdejšího beka Plzně, který v extralize posbíral více než tři stovky startů, dále pak Rostislava Malenu, jenž si nejvyšší soutěž zahrál například na Kladně či ve Zlíně, a v neposlední řadě Tomáše Licence, bývalého zadáka Vítkovic či Ústí. Všichni tři jmenovaní si dokonce tuzemskou extraligou zahráli i v Dukle Jihlava. V loňském ročníku patřil k platným obráncům Petr Novák, ten ale po sezoně zamířil do Písku a prvně tak ve středu nastoupí proti svým bývalým spoluhráčům.

Také v útoku bychom našli tradiční a zkušené opory. Jedná se především o nejproduktivnější dvojici posledních let na Vysočině. Oldřich Bakus, pětatřicetiletý matador, tradičně vyhrává kanadské bodování klubu a i letos bude patřit mezi nejproduktivnější. Jeho kolegou je o rok starší urostlý forvard Daniel Hodek, hráč s kanonýrskými schopnosti. Před letošní sezónou se vedení klubu do týmu podařilo přivést dvě kvalitní útočníky. Jedná se o Aleše Padělka z Tábora a Michala Jeslínka z Chomutova. Druhý jmenovaný si připsal v minulosti pár startů v píseckém dresu.

Vstup Jihlavy do nového ročníku první ligy byl poměrně povedený a z osmi zápasů Dukla prohrála dvakrát v normální hrací době a jednou na nájezdy. Trochu zklamáním byla domácí prohra s Táborem (1:2), příjemným překvapením pak bylo vítězství 3:2 v Ústí nad Labem nebo domácí výhra s Chomutovem na nájezdy (5:4). Aktuálně patří Jihlavě čtvrté místo v tabulce, na kterém ji drží patnáct získaných bodů a kladné skóre 25:20.

Oba celky v minulém kole

IHC KOMTERM Písek se v utkání na znojemském ledě (4:1) představil v této sestavě: Hrubec – P. Procházka, Vráblík, Výborný, Mazanec, P. Novák, Vomela, R. Procházka - Polodna, Slavík, Kellner, Kopecký, Kudrna, Ježek, Suja, Dragoun, V. Novák, Stejskal, Ferebauer, Šulčík, Mošovský.

Tým HC Dukla Jihlava nastoupil v domácím utkání proti Benátkám (3:2) v tomto složení: Řehoř - Ficenc, Suchý, Malena, Šidlík, Kaláb, Posmyk, Dobrovolný, Staněk - Hodek, Bakus, Čachotský - Pitule, Zeman, Krupka - Jeslínek, Padělek, Man - Škumát, Hollý, Bezděk.

Webové stránky soupeře

Více informací o jihlavském hokeji se můžete dozvědět na oficiálním webovém portálu našeho soupeře - HC Dukla Jihlava

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy