Menu Další Zavřít Zavřít
Preview k zápasu
     26.03.2011       Petr Košatka, Jaroslav Svoboda

Poslední venkovní zápas sezony odehrají Písečtí na ledě Šumperka

Barážová klání se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. V sobotu v podvečer čeká písecký tým poslední venkovní zápas sezony a soupeř nebude vůbec jednoduchý. Salith Šumperk se totiž může pyšnit vizitkou neporaženého týmu na vlastním kluzišti. Ani jeden ze soupeřů nedokázal proti Drakům na jejich ledě uspět. Sobotní zápas začíná v 17 hodin a sledovat ho můžete pomocí serveru onlajny.cz.

Salith Šumperk

Oba soupeři se společně setkávali v první lize, a to pěknou řádku let zpátky. Vzájemná utkání v minulosti ovládal především Písek, v aktuálních zápasech barážové skupiny ale historie nehraje žádnou roli. V posledních letech je Šumperk pro Písecké spíše velkou neznámou. Důvodem je především působení Šumperských v druholigové skupině Východ nebo nepůsobení obou týmů ve stejné soutěži

Právě stejnou skupinu Draci letos vyhráli a i když byla jejich cesta do baráže trnitější než třeba jindřichohradecká, nakonec se Salith Šumperk do barážové prolínačky kvalifikoval. Základní část Šumperští ovládli s velkým přehledem a v konečném součtu zvítězili o přesvědčivých 17 bodů. Velký odstup za vítěze a druhou pozici ovládla Orlová, pozdější finálový soupeř Šumperských ve finále play-off.

Ve čtvrtfinálové sérii čekal Šumperské slezský soupeř z Opavy. Do play-off Draci vstoupili nejlépe jak je mohli a úvodní dějství prvního klání modrožlutí zvítězili 4:0. Když po šedesáti minutách svítil na ukazateli stav 6:4, znamenalo to jediné. Šumperk se ujal vedení 1:0 na zápasy. Série hraná na dvě vítězná utkání pokračovala na opavském ledě a druhý zápas se stal jasnou záležitostí ambiciózního Salithu. Branky v utkání stříleli pouze Draci a celkový součet vstřelených branek hostujícího týmu se zastavil číslici 4. Opava čelila svému soupeři neúspěšně a do druhého kola postoupil poměrně hladce Salith.

Semifinálovou dvojici utvořil se šumperským týmem Nový Jičín, který si v prvním kole play-off překvapivě poradil s lépe postaveným Havířovem. Také proti Drakům Jičín bodoval. První utkání se sice stalo jasnou jízdou Šumperských a domácí zvítězili 8:1, odveta na novojičínském ledě však skončila vítězstvím domácích a o postupujícím tak musel rozhodnout až třetí zápas. Utkání pravdy zhlédlo 1778 diváků na šumperském zimním stadionu a když zazněla závěrečná siréna, domácí si mohli oddechnout. Šumperk zabral a za bouřlivého doprovodu publika si Draci výhrou 5:0 zajistili postup do finále.

Také finálovou sérii rozehrával Šumperk na vlastním ledě, a to proti Orlové. Střetla se tak nejlepší dvojice základní části a v Šumperku se po svou dnech opět vyrazilo na hokej. Na první zápas dorazily téměř dvě tisícovky diváků. Salith před vlastním obecenstvem zabral a výhrou 5:3 se ujal v sérii vedení.

Nervy drásající zápas zhlédli diváci v Orlové, kde ještě po čtyřiceti minutách domácí PLUS OIL vedl o dvě branky. V závěrečné dvacetiminutovce ale hosté srovnali se soupeřem krok a dva góly do orlovské sítě si vynutily prodloužení. Z nastaveného času vítěz nevzešel a definitivní rozhodnutí mělo padnou v nájezdovém rozstřelu. Hostující Vrdlovec byl úspěšný, za domácí ale odpověděl Luka. Třetí sérii odstartoval dobře Jakub Hulva a odpovědnost na holi měl Valchař, brankář Štůrala ale před brankovou čarou puk udržel a Šumperk získal velmi cenný druhý bod. Ve třetím utkání Šumperští mohli rozhodnout o svém postupu do baráže, a to se jim také podařilo. Napínavý boj těsně před koncem třetí části výsledek 2:1 a hosté z Orlové se snažili vykřesat naději při hře bez brankáře. Když Salith pečetil vítězství ranou do opuštěné klece, o postupujícím z východní skupiny bylo jasno.

Brankoviště Šumperka od druhé poloviny základní části ligy stráží kvalitní posila z extraligového Zlína, která do té doby vypomáhala v prvoligové Třebíči – novojičínský odchovanec Tomáš Štůrala. Ten se honosí velmi kvalitními statistikami, které mu trochu poškodilo jen divoké utkání v Přerově, kdy Draci zvítězili 9:7. A v play-off se stal Štůrala jedním z hlavních strůjců šumperské cesty za titulem. Záda Štůralovi bude z pozice náhradního gólmana krýt šumperský odchovanec Roman Boška, který v minulosti působil v juniorce Třince, s níž dvakrát postoupil do finále extraligové soutěže této věkové kategorie. I Boška dokázal, že chytat umí, nicméně v play-off 2. ligy se mezi tyče ani jednou nedostal.

Jediným třicátníkem v obranných řadách týmu je Aleš Holík, nejproduktivnější bek soutěže, kapitán týmu a v neposlední řadě největší osobnost mužstva. Ofenzivně velmi vydařenou sezónu prožívá i sedmadvacetiletý Tomáš Sedlák, který rozhodl svou trefou klíčové semifinále s Novým Jičínem. Nejvyšším obráncem na soupisce je stejně starý Jan Tesařík, který je za Holíkem a Sedlákem třetím nejproduktivnějším zadákem v mužstvu a v play-off měl stejně jako Sedlák čich na důležité góly. Další posty v defenzivních řadách pak již obsazují pouze šumperští odchovanci. Stabilní místo na soupisce má duo "zlých" mužů Radislav Ondráček a Martin Novotný, šestým do party se stal mladý Tomáš Drtil, který zvládá hrát pravidelně i v juniorce a má tedy ze všech Draků letos odehráno nejvíc utkání. Pozici sedmého beka či záskok za zraněné si během sezóny ozkoušeli Karel Navrátil, Viliam Sóos, Petr Drábek, Petr Gewiese a jako poslední se dočkal i Pavel Feledík. Nejvíce šancí na zapojení se do bojů v baráži mají Navrátil s Gewiesem, který vypomohl již v play-off při zranění Ondráčka.

Jestliže v obraně točí Draci převážně osvědčenou šestici hráčů, tak v útoku má tým Radka Kučery na výběr slušnou porci hokejistů. O jejich kvalitě nelze pochybovat i s ohledem na počet nastřílených branek v letošní sezóně. Úvod sezóny vyšel fantasticky Michalu Veleckému, který se usadil na špici nejlepších ligových střelců. Nemalou měrou mu k tomu vypomohla jeho křídla z útoku - Adam Červenka a Marek Haas. Červenka se po zranění, díky kterému propásl začátek sezóny, rozehrál a s bilancí jednoho a půl bodu na zápas patří k nejproduktivnějším hráčům v mužstvu. Marek Haas je pak jistotou při hře v oslabení, pro změnu u Draků vévodí v hodnocení +/-. Důležitou roli ve čtvrtfinále s Opavou odehrál i opavský odchovanec Jakub Hulva, který play-off odehrál v oslnivé formě. Poctivou práci odvádí ve prospěch mužstva i dvojnásobný mistr světa Roman Meluzín, v průběhu sezóny se do týmu vrátil další zkušený hráč Martin Ambruz. Kouč Radek Kučera se snaží i v útoku těžit z výkonů šumperských odchovanců - pravidelně nastupují Tomáš Brunec a Jan Matějka, o příležitost bojuje vloni nejproduktivnější útočník brněnské Techniky Radek Fischer a šanci dostávají i jiní. Po vydařeném začátku sezóny se trápí Zdeněk Novosad. Nejčerstvější posilou se stal Daniel Vrdlovec, který do Šumperka zamířil z Nového Jičína. A právě v semifinále s tímto soupeřem také dokázal vstřelit důležitý gól, kus práce pak odvedl po boku Hulvy s Ambruzem ve finálové sérii.

A jak se Drakům daří v baráži? Těsná výhra v Písku ve druhém kole jakoby Salith nakopla k lepším zítřkům. Po cenném skalpu z jihu Čech totiž modrožlutí následně vyhráli s Jindřichovým Hradcem (5:2), Chrudimí (5:1) a v posledním kole pak Draci vyválčili 2 body na ledě západočeského Mostu. Suma sumárum patří Šumperku před osmým kolem první příčka v barážové tabulce a stejná pozice by sobotnímu soupeři rovněž zaručovala postup do první ligy.

Šumperk v posledním utkání

Tým Salith Šumperk se v zatím posledním barážovém utkání v Mostě (4:5 po prodloužení) představil v tomto složení: Štůrala - Holík, Ondráček, Drtil, Novotný, Navrátil, Sedlák, Tesařík, Gewiese - Brunec, Meluzín, Matějka - Ambruz, Hulva, Vrdlovec - Haas, Červenka, Velecký - Fischer, Novosad, Cink.

Webové stránky soupeře

Více informací o šumperském hokeji se můžete dozvědět na oficiálním webovém portálu našeho sobotního soupeře - Salith Šumperk