Učiní Písečtí konečně přítrž dlouhodobé táborské dominanci?

Říká se, že jedna vlaštovka jaro nedělá, ale co když je jich vícero? Pravdou totiž je, že stejně tak jako se spousta lidí leta snaží o dešifrování algoritmu Rubikovy kostky nebo kteréhokoliv jiného hlavolamu, písečtí hokejisté budou v sobotu 28. října zas a znovu odhodlaně usilovat o vystavení stopky svému neoblíbenému soupeři - táborským Kohoutům, kteří atraktivnímu jihočeskému derby kralují od chvíle, kdy se Píseckým podařilo postoupit do druhé ligy mužů. O sesazení Táborských z onoho pomyslného trůnu, jenž vítězi vzájemného klání pokaždé náleží, se hoši od Otavy letos již jednou pokoušeli, avšak jako ve všech předcházejících sedmi případech, i v tomto střetnutí ztroskotali na nepříliš efektivní koncovce. Dnes to budou mít o to těžší, že se představí na ledě svého odvěkého rivala, jenž se nepochybně pokusí z výhody domácího prostředí vytěžit maximum. Stále však platí, že žádná píseň není tak dlouhá, aby neměla svůj konec, není tedy vyloučeno, i s přihlédnutím k posledním dvěma táborským domácím nezdarům, že hráči IHC přepíší své malé hokejové dějiny právě v sobotním utkání, jehož začátek je naplánován na 18:00 hodin.

Táborští do své říjnové štace nepochybně vstoupili pravou nohou. Poté, co před zraky domácího publika nejprve přehráli hostující Klatovy, zvládli zvítězit i na ledě nebezpečného Žďáru nad Sázavou, díky čemuž se příjemně naladili před dalšími dvěma bitvami, k nimž se u Jordánu v dohledné době schylovalo. Namísto vyhlížených triumfů však následně zaznamenali spíše několik výsledkových škobrtnutí. Čelo tabulky atakující Kohouti jako kdyby rázem překročili z pravé nohy na levou: bonusový bod si z Tábora odvezl jak Kolín, tak i Nymburk, jimž oběma se po urputném boji podařilo ovládnout prodloužení. Onen poslední hřebíček do rakve ovšem přibili až na samém dně se krčící lední Medvědi z Pelhřimova, kteří na svého favorizovaného soupeře z jihu Čech poněkud překvapivě vyzráli v poměru 3:1. Situace Píseckých je v tuto chvíli v lecčem obdobná. Do druhého soutěžního měsíce takříkajíc vlétli a po vleklé sérii porážek si připsali hned tři vítězství v řadě. Po svém kýženém procitnutí pak sice alespoň částečně přibrzdili rozjetý havlíčkobrodský expres, proti němuž podali jeden z doposud nejzdařilejších výkonů v sezoně, nakonec se před ním ale stejně museli sklonit a akceptovat další nezdar, tentokrát ve výši 2:4. Naposledy si na hochy od Otavy vyšlápla moravskobudějovická Žihadla, která se prostřílela k přesvědčivému výsledku 0:6.

Není tak pochyb o tom, že hokejisté obou celků mají v následujícím střetnutí co napravovat. Přívětivějším papírovým předpokladem pro složení reparátu každopádně momentálně disponují Kohouti, kteří aktuálně sídlí na průběžném druhém místě. U Otavy budou zajisté přednostně usilovat o znovuzískání první pozice svým vlastním přičiněním, avšak vzhledem k tomu, že na první Havlíčkův Brod ztrácejí pouhé dva body, mohou doufat i v příznivý vývoj klání v Moravských Budějovicích, kam na vrcholu se vyhřívající Bruslaři v jedenáctém kole zajíždějí. Tvrdý oříšek by pro Písecké mohl v průběhu samotného utkání představovat především fakt, že se Táborští zásluhou brankářského tandemu Novák-Klestil a jedné z nejprodyšnějších obran ve skupině Střed, řadí ke dvěma výběrům, které doposud inkasovaly nejméně branek (29). Narazit by mohli především proto, že v případě jihočeského derby je v poslední době jakousi alfou a omegou modrožlutých neúspěchů hlavně střelecké trápení. V žádném ze sedmi dosavadních vzájemných klání, k nimž od píseckého druholigového "debutu" v roce 2015/2016 došlo, totiž nesvedli Táborským nasázet více než dvě branky, a tak není divu, že plné tři body bral pokaždé soupeř.

Otázkou zůstává, jak si ve střetnutí s pořadovým číslem osm povede čerstvě oslabená ofenziva Tábora, jejíž řady opouštějí hned dva z jejich nejproduktivnějších hráčů ve stávajícím ročníku: dosavadní lídr táborského kanadského bodování Radek Prokeš (5+10), jenž dostal příležitost prosadit se do kádru prvoligového Motoru, a jednadvacetiletý útočník Tomáš Andres (5+7), kterého zlákalo francouzské Nice. Kohouti se tak nyní budou muset spolehnout výhradně na své další opory, mezi něž patří Jakub Matušík (4+9), Radim Heřman (6+5) nebo Josef Urbanec (3+5), jeden ze dvou nejpilnějších střelců loňského píseckého výběru. Sestava hráčů IHC naopak hlásí dva návraty: svá místa by měli být připraveni znovu zaujmout útočník Josef Vlk a obránce Aleš Suda.

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy