V Písku probíhá tradiční hokejová škola

Již se stává tradicí, že ani v červenci nezůstává písecká s.n.o.p. arena stranou dění a veškerého ruchu. Naopak, i letos je již na její ploše připraven led a chodby i halu samotnou plní křik mladých hokejistů, rány puků o mantinely a hlasité pokyny trenérů.
V neděli 8. července totiž v Písku začal již jedenáctý ročník hokejové školy International Hockey Camp, který potrvá tentokrát čtyři týdny - skončí 4. srpna.
V neděli 8. července v Písku začal již jedenáctý ročník hokejové školy International Hockey Camp. I letos se její účastníci sjeli z mnoha koutů nejen Čech, ale i celého světa. „Například přiletěla opět rodina z Chabarovska, několik dětí a s nimi i rodiče, ti tady stráví třítýdenní kurz,“ informuje generální ředitel kempu Jiří Koluch. Dále jsou mezi účastníky kempu především Evropané, ale také Američané a Kanaďané. „Jejich počet jde ale rok od roku dolů kvůli poklesu dolaru. Spíš tu máme víc Rusů a dále jsou tu hokejisté z celé Evropy, od Švédska po Chorvatsko.“ Z Písku se kempu účastní také několik hráčů, Čechů a Slováků vůbec je tu třicet až čtyřicet procent ze všech účastníků.

Podle slov hlavního pořadatele akce se již kemp pouze stabilizuje, vždyť se v něm během měsíce vystřídá 600 účastníků, a to je již pořádná porce. „Přesný počet lidí, co přijedou kvůli kempu, z hlavy nevím, ale tipl bych, když vezmeme trenéry, účastníky a jejich rodiče, tak se dostaneme k číslu 800 lidí, co do Písku jenom kvůli kempu přijedou a ubytují se tady. Co se týká počtu účastníků, tak jsme určitě jedním z největších hokejových kempů v Evropě.“ Písek má pro sportovce výborné podmínky a organizátoři kempu to jen potvrzují. „Kempy tu mohou probíhat jedině díky tomu, že v Písku jsou pro ně opravdu ideální podmínky, bez nich by to určitě nemohlo nabýt takových rozměrů,“ říká Koluch. „Díky velmi dobré spolupráci se zdejším klubem, podpoře ze strany technických služeb města a správy zimního stadionu tady můžeme velmi dobře fungovat.“

K příznivým podmínkám tu patří i nezbytný klid. „Pro nás je také důležité, že to prostředí kolem stadionu je takové klidné, není u něj velký provoz, protože i bezpečnost dětí je důležitá. Můžeme tak účastníkům dát trochu více volnosti bez obav, že se něco stane.“

Volnosti si však účastníci příliš neužijí. „Program kempu je udělán tak, že se to všechno točí kolem hokeje, protože máme za ty účastníky zodpovědnost 24 hodin denně po celý týdenní pobyt.“ A co obnáší hlavní část programu? Účastníky prochází dvakrát denně tréninkem na ledě, brankáři třikrát, dále se s nimi probírá v učebně videoteorie a probíhá videoanalýza, potom soutěže mimo led a dvakrát denně suchý trénink. „Volný čas mají v podstatě jen po večeři, protože jde o to je zaměstnat.“

Hokejisté jsou rozřazeni podle věku i výkonnosti, u těch menších je kladen důraz na hokejové činnosti jednotlivců, u těch starších kategorií už je trénink zaměřen vyloženě na hokejově specifické věci, jako je spolupráce dvou tří hráčů. „Dá se říct, že Pro Camp juniorů máme zaměřený na severoamerický hokej, proto tu jsou trenéři a asistenti, kteří zámořským hokejem prošli anebo v něm vyrostli. Těm hráčům, co odejdou do Ameriky do juniorky, to může hodně pomoci, nejen tím, že to tu mají všechno v angličtině.“

I letos zavítají na kemp některé známé hokejové osobnosti, kdo to bude se však podle organizátorů rozhodne až na poslední chvíli. Přesto už dnes působí v Písku významná osobnost – asistent u kanadské reprezentační dvacítky Clem Jodoin, který je na kempu jako hlavní kouč. Nyní se stal novým trenérem klubu v quebecké juniorské lize Rimouski Oceanic, před třemi lety byl dokonce asistentem u Montreal Canadiens. „On je tu podle mě pro to, aby se u nás zorientoval, protože mistrovství světa dvacítek je v Parbudicích a Liberci a oni momentálně hledají místo, kde by před tím strávili pětidenní soustředění,“ podotýká k němu Koluch. Dále můžeme v Písku potkat i Jaroslava Svejkovského, který přes sezonu pracuje také v zámoří jako asistent trenéra u Vancouver Giants, nebo bývalého slovenského reprezentanta Richarda Kapuše. Dále na kempu předává své zkušenosti se zámořským hokejem i písecký odchovanec Karel Mošovský.

Zatím všechno probíhá hladce a žádný větší problém na kempu se neobjevil. „Největším naším problémem je nakonec asi komunikace s těmi všemi účastníky, protože to tady dneska běží ve čtyřech pěti jazycích - češtině, angličtině, němčině, ruštině a francouzštině. V posledním týdnu tu má být hodně Francouzů, takže pojedeme víceméně francouzsky,“ dodává Jiří Koluch.

Z nejznámějších hokejistů, kteří v Písku prošli regulérním kempem, byli například tehdy šestnáctiletý Američan Cam Barker, který byl draftovaný v prvním kole Chicagem, další Američan ruského původu Maxime Gratchev, ten tu byl před čtyřmi roky a letos byl draftován, Nor Thoresen, který se účastní mistrovství světa a dnes je pod smlouvou v Edmontonu Oilers. Dalším účastníkem byl Dán ruského původu Kirill Starkov, hráč draftovaný Bostonem, nebo němečtí reprezentanti Hackert a Fical. „Kdo všechno známější byl v našem Pro Campu, to by vydalo na hodně dlouhý výčet. Musíme to ale vidět tak, že vývoj sportovce trvá 10 roků, rok trvá 52 týdnů a my tu s nimi pracujeme jeden týden.“

Absolventi dostanou na závěr kempu jako upomínku různé předměty a dres, ale to není podle jeho ředitele podstatné. Dostanou videoanalýzu jejich hry, celý průběh videoteorie a především zkušenosti a rady od trenérů, kteří s nimi diskutují o jejich přednostech a slabinách a o tom, co by měli zlepšit a jak by se měli snažit dál vyvíjet. „Pro ně je důležité, že se musí naučit komunikovat, když si nerozumí, navíc na ledě je to stížené dvojnásob, kdy hráči mají helmy a výstroj. Tu naši práci s nimi bych shrnul tak, že se to snažíme prostě dělat jinak a intenzivněji než v klubech, kde s nimi není tolik trenérů, kteří se jim snaží poradit,“ uzavírá Jiří Koluch.

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy