V sobotu směr Šumperk: Písečtí se pokusí dobýt Dračí sluj

V mysli i v éteru všech příznivců pootavského výběru se vyjma sváteční nálady aktuálně vznáší ještě jedna věc, a to sice hlodavá otázka, jakou vánoční specialitu po úspěchu lační Písečtí připraví v sobotu 22. prosince Šumperku, stávajícímu lídrovi tabulky skupiny Východ, na jehož horký led v závěru adventu cestují a kam nechtějí dorazit jen tak zbůhdarma. Je sice už tak nějak všeobecně známo, že v Herrově kuchařce lze nalézt spoustu vytříbených receptů, z nichž každý má něco do sebe, v poslední době však všem chybí jedna klíčová ingredience, díky níž by se jeho hoši znovu prokousali ke kýženému triumfu. Na ten hráči IHC čekají po skončení své úspěšné bodové série již tři zápasy. Nic jednoduchého je pochopitelně nečeká ani tentokrát, proti našlapanému a dobře motivovanému moravskému soupeři se tak dozajista společně pokusí oprášit starou recepturu a znovu vsadit na osvědčenou přísadu, která jejich výkon vždy jaksepatří správně okoření - bojovnost. S tou, stejně tak jako v předcházejícím vzájemném střetnutí ze sklonku října, kdy na šumperskou delegaci spektakulárně vyzráli, zkusí opět dokázat, že písečtí hokejoví princové, na rozdíl od těch pohádkových, zkrátka a dobře nejsou tak úplně na draka. Poslední zápas roku 2018 pro Jihočechy vypukne spolu s úderem 17. odpolední hodiny.

Na čele skupiny Východ stále nic nového pod sluncem, šumperští Draci jako kdyby si z jejího prvního místa udělali svou sluj, z níž se ne a ne vystěhovat. Minimálně ne v dohledné době, tabulce totiž kralují s dosavadním průběžným ziskem osmačtyřiceti bodů, přičemž druhý Hodonín na ně ztrácí bodů hned pět. To sice v jinak poměrně dost vyrovnané konkurenci východní skupiny není na první pohled nijak mnoho, na druhou stranu však ani nelze říci, že by to bylo nějak zanedbatelně málo. O dominanci hokejistů Šumperka zcela jasně vypovídá jejich nedávno zapovězená bodová šňůra, která trvala dlouhých a především skvělých jedenáct zápasů, a v souvislosti s níž je zajímavé, že začala i skončila konfrontací s kopřivnickou Tatrou. Ta posledně oplatila Šumperským předchozí porážku (8:4), když Draky přiměla vylámat si zuby v koncovce a přehrála je ve skromném a o to cennějším poměru 2:1. Ke svému zatím poslednímu utkání vycestovali svěřenci trenéra Zavadila do Pelhřimova, se kterým následně svedli relativně tuhý boj. Rozdílové branky, přestože byli po většinu klání aktivnějším celkem, totiž docílili až v 57. minutě zápasu, po níž domácí mužstvo už pouze korigovalo na konečných 1:2. Chuť vítězství v šumperském dresu si po vleklém zranění znovu po čase připomněl Daniel Vachutka, vedle něhož svůj návrat do sestavy ozdobil výhrou i ruský obránce Nikolaj Tolokonnikov. Týmovému kanadskému bodování vévodí Karel Plášek (8+16) a Michal Romančík (9+11), dvacetibodovou hranici atakuje i Dmitry Vorobyev (8+11), nejlépe střílejícím Drakem je momentálně s jedenácti přesnými zásahy Dominik Pokorný.

Motivace k tomu v nadcházejícím odvetném duelu uspět ani jednomu z výše zmíněných borců zcela určitě chybět nebude - kupředu je totiž nepožene pouze nesporná výhoda domácího prostředí či touha po návratu na další vítěznou vlnu, ale především palčivá vzpomínka na říjnové utkání u Otavy, během něhož poprvé došlo k prolnutí skupin Jih a Východ a které pro ně, jakožto pro jasné papírové favority, nakonec mělo pořádně hořkou příchuť. Těmito "předem rozdanými" kartami tehdy poprvé vážně zamíchal v šesté minutě Roman Jabůrek, jemuž se k velkému překvapení všech podařilo šikovnou tečí otevřít skóre zápasu. Radost z tohoto hřejivého dílčího úspěchu však Píseckým příliš dlouho nevydržela, jelikož ještě v téže periodě hubenou ztrátu Šumperka dotáhl svou přesnou ranou Dmitry Vorobyev. Takto nerozhodný stav vydržel zhruba až do přelomu závěrečné dvacetiminutovky, kdy ve vlastním oslabení zaúřadoval kapitán modrožlutého výběru Martin Parýzek, jenž svou trefou nejprve zmrazil a hned na to rozhycoval veškeré příznivce modrožlutého výběru, kteří se tak spolu se svým týmem mohli radovat z vedení 2:1. O to se již Písečtí ve zbývajícím čase nenechali připravit a mohli tak po zásluze oslavovat důležitý triumf nad věhlasným soupeřem.

Tento úspěch nad Šumperkem pak jako kdyby odstartoval jakýsi písecký hon na čarodějnice. Nebo alespoň na strašáky, s nimiž se do této chvíle potýkali. Hráčům IHC se od této chvíle podařilo prolomit táborské prokletí, vyběhnout s Bruslaři, přemoci hokejisty Valašského Meziřící, potrápit Žďár nad Sázavou, Nový Jičín či přehrát Opavu - až se zdá záhodno polemizovat nad tím, zdali si nezřídili v kabině vitrínku na cenné skalpy silných soupeřů. Je pravda, že díky zvládnutí těchto duelů si Písečtí v tabulce přilepšili a aktuálně tak neohroženě stagnují v jejím středu se ziskem jednatřiceti bodů, nutno však podotknout, že by na tom mohli být ještě o trochu lépe, kdyby se jim bývalo dařilo bodovat i ve střetnutích, u nichž se to do jisté míry očekává. Takto to totiž mají daleko tam i tam - pátý David Servis je sice sleduje z uctivé vzdálenosti, na třetí Havlíčkův Brod však sami výrazně ztrácejí, což už tak pozitivní není. Synonymem ke slovnímu spojení produktivita týmu je v tuto chvíli výbornou fazonou disponující Jan Sýbek, jenž se se svými dvaceti brankami a dvaceti gólovými přihrávkami řadí k nejúdernějším hráčům soutěže. Plodná je sezona i pro žlutomodrého útočníka s číslem osm, Petra Hučka (9+24), jenž na sebe svou hrou pravidelně upozorňuje a u Otavy tak strhl něco, co lze označit jako "Hučkománii". V těsném závěsu za svými kolegy pak zůstává hokejový obojživelník Jan Polata (12+11) či obránce Martin Parýzek (6+15).

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy