Zdeněk Šťastný: Hokejové jižní Čechy by měly spolupracovat
Jak v krátkosti zhodnotíte uplynulou sezonu z pohledu celého klubu? Určitě s převahou pozitivních dojmů a událostí, které nás v jejím průběhu provázely.
Když budete konkrétnější. Jak hodnotíte výkony a konečné umístění týmu mužů? Ačkoliv se v tomto smyslu nedá nic, a to zejména v oblasti sportu naplánovat, A tým pod vedením trenérů Karla Slabého, Davida Míky a Pavla Hejla splnil předsezonní cíl, tedy spíše naše společné přání, pohybovat se v průběhu soutěže do desátého místa a probojovat se tak alespoň do předkola play off. Osobně se domnívám, že tento výsledek hned v první sezoně po návratu do národní ligy je velmi solidní vizitkou našeho klubu. Áčko sehrálo řadu skutečně velmi dobrých zápasů, na druhé straně poměrně velký počet, byť i dobře rozehraných utkání, zbytečně ztratilo, nevyhnulo se určitým výkonnostním výkyvům. Sami hráči a trenéři nejlépe vědí, kde se v těch méně povedených utkáních, jak se říká, lámal chléb. Pevně věřím, že si vezmeme ponaučení do příští sezony.
U mládeže bude asi hodnocení rozporuplné. Nesporné úspěchy zaznamenali starší dorostenci a junioři. I když jste v polovině sezony říkal, že jste spokojený i se spoluprácí s Chomutovem v oblasti mladšího dorostu, nepoopravíte svůj názor, když tento tým byl v extralize jednoznačně nejhorší a jako jediný z mládežnických družstev sestoupil? To, co předvedli naši starší dorostenci a junioři pod vedením trenérů Jindřicha Setikovského a Miroslava Šperla, resp. Radka Volfa, je z říše hokejové fantazie. Způsob, jímž dosáhli svých celkových prvenství v soutěži mě naplňuje velkou hrdostí. Co se týče mladšího dorostu, zde měl trenér Miroslav Krupka nesmírně složitou úlohu. Všichni jsme již před sezonou tušili, že extraligový mladší dorost bude mít velkou potíž se záchranou. Budu se opakovat - poté, co jsme neuspěli se žádostí o pomoc a spolupráci v Českých Budějovicích, naskytla se naprosto neočekávaně příležitost ke spolupráci s chomutovským Piráty, jejímž odmítnutím bychom zadusili poslední jiskérky naděje na případné vylepšení situace v této věkové kategorii. Spolupráce pro nás byla výhodná i po finanční stránce, což byl další argument, jejž jsme brali se vší zodpovědností v úvahu. Co se týče sportovní stránky spolupráce, vše se bohužel letos sešlo tak, že ani Chomutovu se v extralize v této věkové kategorii rovněž příliš nedařilo. Hráče ze své první či druhé lajny nám poskytnout nemohli, jejich hráči, kteří se v našem dresu nakonec objevili, při vší úctě k nim, nemohli pomoci sestup odvrátit, naše hráče nepřevyšovali. Věřte mi, zkoušeli jsme s chomutovským šéfem mládeže Jaroslavem Liškou, co se dalo. Nepovedlo se.
Budete s Chomutovem nadále spolupracovat a bude mít tento klub ještě zájem, když mladší dorost nebude hrát extraligu? Nezaměříte svůj zájem o spolupráci raději na jihočeský region? Smlouva o spolupráci byla postavena na naší účasti v extralize mladšího dorostu, takže tím je vše pro následující období dáno, projekt končí. O komunikaci a spolupráci v rámci jihočeského regionu usilujeme od samého počátku našeho působení ve vedení klubu. Z mnoha důvodů by hokejové jižní Čechy spolupracovat určitě měly, jsme jednoznačně připraveni zasednout k jednacímu stolu, stejně jako tomu bylo před smlouvou s Chomutovem. Tehdy nás ale nikdo za partnery k debatě nepovažoval. Shodněme se na tom, že taková spolupráce musí být vzájemně výhodná. Pakliže přijde taková nabídka i z druhé strany, určitě se dohodneme. Jenom pro odlehčení tématu - pokud někdo sleduje názory fanoušků Motoru na jejich diskusním fóru - mnozí z nich se těší na to, jak David Servis bude hrát 2. ligu a hráči na hraně prvoligového kádru budou hostovat právě tam. Co na tom, že mezi opory jejich milovaného Motůrku patří Písečáci Tomáš Nouza, David Gába či Roman Vráblík. K velmi dobrým výkonům se rozehrál Ladislav Marek, ale i další, například odchovanci Tábora či Jindřichova Hradce. Jsem velmi zvědav na to, jak se v tomto ohledu po postupu David Servisu situace vyvine. A v mládeži? Tady ta spolupráce bude minimálně stejně důležitá. IHC Písek získal pro jihočeský region de facto dvě extraligové soutěže, HC Tábor vybojoval extraligu mladšího dorostu. Naším společným cílem musí být, abychom se z této skutečnosti v kraji těšili a zhodnotili ji ve prospěch budoucnosti jihočeského hokeje. Společně s Českými Budějovicemi a Táborem máme nyní k dispozici pět, s píseckou juniorkou možná šest extraligových mládežnických soutěží. To je přece fantastické, nastartujme jihočeský hokejový projekt právě teď, požádejme společně o maximální finanční podporu u krajských orgánů!
Mladší dorostenci se z extraligy jasně poroučeli, ale jejich starší kolegové, až na malé komplikace v posledním utkání o vítěze ligy juniorů, tuto soutěž jasně vyhráli. Teoreticky by mohli postoupit do extraligy, jenže malý problém je v tom, že nejvyšší soutěž je uzavřená. Už jste deklaroval, že se pokusíte tuto bránu prolomit. Můžete konkrétně vysvětlit, jaké podmínky hokejového svazu je nutné splnit, aby se v Písku hrála nejvyšší juniorská soutěž? Účast našich juniorů v extralize je v současném hokejovém dění v našem klubu tématem číslo jedna. Z mého pohledu je naprosto bizarní situace, kdy svaz limituje postup splněním podmínek statutu akademie ČSLH, přičemž je všeobecně známo, že tyto podmínky minimálně pět až šest klubů, hrající tuto soutěž, nesplňuje, resp. tento statut nemá. S kolegy z vedení jsme předběžně zjišťovali, co vše je zapotřebí podniknout. Na první pohled bychom z pohledu tréninkového zázemí, materiálního i finančního zajištění extraligu juniorů byli schopni absolvovat. V těchto dnech odesíláme oficiální dopis výkonnému výboru Českého svazu ledního hokeje, v němž potvrzujeme naši připravenost zaujmout místo účastníka v extralize juniorů v sezoně 2016/2107. Je mimořádně důležité, že máme v tomto ohledu i maximální podporu města Písek. Vyčkáme na reakci svazu, bude-li třeba, budeme dále argumentovat a jednat. Po sportovní stránce naši junioři nejvyšší soutěž ČR suverénně vybojovali. Pevně věřím, že svazoví činovníci dají průchod myšlence fair play a ocení naši výbornou práci s mládeží a nebudou nám bránit v našem dalším plánovaném rozvoji. Celý koncept uzavřené extraligy juniorů, jakožto jediné ligové soutěže v ČR, je z mého pohledu naprosto nelogický a demotivující. A z pohledu žádoucí konkurenceschopné výchovy naší hokejové mládeže je vysloveně kontraproduktivní.
Podle věku jednotlivých hráčů už je teď s předstihem zřejmé, kdo se posune výš, kdo zůstane a kdo odejde. Když se vše podaří a všeobecné písecké přání se splní, budou na extraligu staršího dorostu a extraligu juniorů v Písku hráči? Počítáme se všemi variantami. Starší dorost bude hrát extraligu určitě, o juniorech jsem již hovořil, uvidíme. Každopádně trenéři dostali za úkol již nyní s maximální péčí pracovat na tvorbě kádrů obou věkových kategorií. Do přípravy se zapojí převaha našich odchovanců, resp. kmenových hráčů, řada kluků, jejichž hráčská práva nevlastníme, by u nás ráda extraligu hrála, takže budeme jednat s jejich mateřskými kluby. I tady se jednoznačně ukáže, jak to kdo v jižních Čechách s konkrétní spoluprací klubů myslí.
Když se podíváme do žákovských kategorií. V některých utkáních byl na střídačku Písku tristní pohled. Někdy se tam „tísnily“ až dvě nekompletní pětky a někteří hráči nastupovali i za dvě věkové kategorie. Jaká je v klubu situace s nastupující generací? Klub před sebou historicky tlačí problém nedostatečného náboru hráčů určitých ročníků, který vznikl někdy před osmi až deseti roky. Nezbývá nám, než tuto krizi nedostatku hráčů přečkat se skřípěním zubů a s co nejmenší újmou. Pro příští sezonu se jedná o ročníky 7. tříd, 8. tříd a mladšího dorostu. S kolegy z vedení vážně uvažujeme o tom, že následující sezonu ligu žáků pátých až osmých tříd odehrajeme ve sloučených věkových kategoriích. Nevidíme žádný smysl v tom, abychom se spojovali s některým z klubů v okolí, jako to vidíme jinde. Na tato účelová propojení klubů už začíná reagovat i hokejový svaz. Začíná chápat, že tudy cesta v českém hokeji skutečně nevede, to vše by ovšem bylo na obsáhlou diskusi. Jinak, nechci to zakřiknout, v kategoriích od náboru až po čtvrté třídy se k naší velké radosti začíná koncentrovat početná skupina dětí. Na tomto místě chci poděkovat za poctivý a aktivní přístup mladých a ambiciózních trenérů Jana Kudrny a Davida Mazance. Své si samozřejmě odvedli zkušení Karel Slabý, Roman Vlček a Václav Šrámek. V roli asistentů se zapojila řada našich bývalých i současných hráčů Jaroslav Přibyl, Ota Havlena, Martin Müller, Milan Velíšek, Lukáš Tramba, Petr Zralý, David Míka, nebo Josef Urbanec s Filipem Vlčkem. Pokud jsem na někoho zapomněl, omlouvám se. V kvalitního trenéra brankářů roste dle referencí, jichž se mi dostalo, Václav Pipek. Budeme mít na čem stavět. Velké poděkování za podporu a důvěru patří rovněž všem rodičům, a to nejenom v těch nejmladších věkových kategoriích.
Vraťme se k dospělému hokeji, který je výkladní skříní každého klubu. Po sezoně už jste s hráči mluvil, jaké mají úmysly vzhledem k příští sezoně? S hráči A týmu jsme se osobně rozloučili v kabině bezprostředně po posledním domácím utkání předkola play off s Havlíčkovým Brodem. Rozešli jsme se s tím, že budou uvědomění trenéry o termínu zahájení letní přípravy na příští sezonu. V té chvíli myslím nebylo možné ani vhodné debatovat o tom, kdo se s jistotou bude ucházet o dres A týmu IHC. Hráči mají svá zaměstnání, studují, podnikají, jsem si jist, že ti, kteří budou chtít reprezentovat město Písek i nadále, se na zahájení přípravy v kabině určitě objeví. Musíme však, ač neradi, počítat i s tím, že o některé z nich mohou projevit zájem i jiné kluby, např. z vyšších soutěží. Pak bude záležet na každém jednotlivci, jak s takovou nabídkou naloží.
Trenér A týmu Karel Slabý chválil výbor za schopnost vytvořit týmu na druhou ligu kvalitní ekonomické i materiální podmínky. Je po sezoně klub v kladných číslech a bez dluhů? Ještě nemáme k dispozici konečné výsledky hospodaření, ale je jisté, že se bohužel nenaplnila naše očekávání, zejména v návštěvnosti domácích mistrovských utkání. Tudíž i přísun peněz ze vstupného do klubové pokladny bude v tomto ohledu nižší. Tento výpadek bude muset být pokryt z peněz sponzorů a našich partnerů. Aktuálně děláme maximum možného, abychom měli před zahájením nové sezony veškeré závazky bezezbytku vyrovnány.
Nebude to trvat dlouho a hráči se poprvé sejdou k letní přípravě na novou sezonu. Budou kvalitní podmínky, které by přilákaly další dobré hráče zachovány, nebo dokonce ještě vylepšeny? O nastavení finančních podmínek na novou sezonu ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Nicméně chceme, pokud možno, hráčům zachovat stávající rozsah poskytnutého materiálního vybavení a nabídnout takové finanční podmínky, abychom v kádru udrželi naše klíčové hráče.
Jako výbor jste zvolili cestu vlastních hráčů, odchovanců, případně hokejistů, kteří mají k píseckému regionu kladný vztah. Už víte o dalších, kteří by pro příští sezonu mohli vyztužit a posílit druholigový tým? Z této cesty nechceme v žádném případě ustoupit, naopak, filosofii výchovy a zapracování vlastních hráčů chceme v příští sezoně posílit. Do přípravy bychom chtěli zapracovat ještě více mladých hráčů než v letošní sezoně. Koneckonců naši junioři si svým vítězstvím v soutěži o svou šanci důrazně řekli. Bude naším společným úkolem, abychom ve střednědobém horizontu využili jejich nezpochybnitelný potenciál a vytvořili tak jádro týmu, na němž bude písecký mužský hokej již brzy stavět. A třeba se od tohoto týmového základu dočkáme i v dospělé kategorii dalších úspěchů. Co se týče posil, myslím, že to budou v podobě hostování především naši odchovanci, kteří působí ve vyšších soutěžích a budou mít zájem a možnost za nás nastupovat. V minulé sezoně to byli např. Ladislav Marek, David Gába, Martin Semrád nebo David Bernad. Uvidíme, vše bude otázkou dalšího jednání s kluby, jimž administrativně momentálně patří, i s hráči samotnými. Bude to mimochodem další test jihočeské soudržnosti a vzájemné podpory.
V uplynulé sezoně skončil tým mužů v předkole play off druhé ligy. Spokojíte se s něčím podobným i pro příští sezonu, nebo stále přetrvává váš názor, že do Písku patří první liga, která je vaším cílem? Cíle pro příští sezonu stanovíme těsně před jejím zahájením. Vše se odvine od celkové kvality přípravy a konečného složení kádru, nebudeme klást na tým nepřiměřený tlak, který by byl spíše svazujícím faktorem. Co se týče vyjádření, že do Písku patří druhá nejvyšší soutěž v zemi, zůstávám konzistentní a říkám, že ano. Ostatně tuto tezi jednoznačně podporuje naše klubová historie a tradice. Pokud budu mít i nadále tu čest působit ve vedení IHC Písek, neumím tuto vizi opustit, omlouvám se všem, kteří by mě za tento názor na tomto místě nejraději ukamenovali. Nicméně přibližně po 20 letech, během nichž se kolem píseckého hokeje pohybuji, jsem realista. Pouze za předpokladu, že vychováme kvalitní jádro týmu složené především z vlastních odchovanců a hráčů majících k píseckému hokeji pozitivní vztah, přičemž vytvoříme hokeji odpovídající finanční zázemí, máme naději, ale nikdy ne jistotu, že se může do Písku vrátit to, co bývalo po dlouhá desetiletí, dovolím si říci, mnohdy velmi nedoceňovanou samozřejmostí.