Menu Další Zavřít Zavřít
REPORT ZÁPASU
     09.12.2005       František Suchan

Hvězdy z Hvězdy příliš nepochodily

Juniorku přijel v pátek vyzvat silný tým pražské Hvězdy, který podle trenéra Rybáčka oplývá nejlepší útočnou hrou v celé širé lize juniorů. Ono to zase nebude jen tak prázdné tvrzení. Pánové jako Urban, Kukla, Moravec či bratři Verbíkové jsou totiž schopní netušených ofenzivních manévrů. Tentokrát však narazili na silného soupeře v čele s výborným Lukešem v brance. A nejen s ním… Co to v hokejové branži znamená slovo ‘klička‘, bude asi brzy vědět celá Praha, protože to, co s protihráči chvílemi prováděl Nikola Gajovský, se jistě ponese z vyprávění k vyprávění. Jeho výmluvná statistika 4+1 je toho důkazem. A vůbec – jednatřicet bodů, z toho jednadvacet branek, z deseti zápasů je celkem solidní výkon – co říkáte?! Góly Hvězdě dali i Ondrejec, Černý, Pešta, Hora a nádherně se podruhé v sezóně trefil Jakub Šimoník.
22.kolo, pátek 9.12.2005
(3:2, 4:1, 2:0)

Komentář

Po tom, jak vypadalo utkání prvních deset minut, by na skutečný konečný výsledek sázel asi málokdo, respektive nikdo duševně zdravý. Hosté totiž nasadili drtivé tempo a okamžikem prvního dotyku puku s ledem začalo obléhání Lukešovy branky. Už ve druhé minutě vydoloval ze skrumáže u hrazení kotouč Hybš, objel píseckou klec a z nulového úhlu našel mezírku vedoucí k úspěchu. Písečtí nebyli schopní adekvátní odpovědi a ještě hůře jim bylo koncem šesté minuty, kdy zafungoval Moravcův forčeking a puk rázem dostal do jízdy Kukla. Celý blok domácích byl na cestě ven z pásma, takže vzniklo přečíslení, které bylo vyřešeno křížnou přihrávkou zpět na Martina Moravce, který mířil jen do odkryté brány.

Píseckým pomohla první přesilovka zápasu. Při jejím zakládáni přenechal Gajovský v obraném pásmu Holcovi, který nakopl své maxirychlé nohy a skončil až za útočnou modrou, kde od mantinelu předal Klasovi. Jeho okamžitá střela zápěstím pak cestou k brance potkala správně nastavenou hokejku Nikoly Gajovského a pohoupala se v síťce. Zanedlouho dostali žlutomodří šanci hrát v pěti proti třem, za což také patřičně poděkovali. Jankovský posunul po modré doleva Šváchovi, jeho pokus tečoval Hora a pro Ondrejce už bylo doklepnutí jen rutinní povinností. Vyrovnáno. Jenže ouha - ještě v následné klasické přesilovce se náhle za obranou zjevil Urban a dostal parádní pas do brejku. Ztroskotal až na Lukešovi.

A protože Písek úvodní třetinu nakonec vyhrál, zbývá ještě jedna trefa. Tak si to projdeme…
To vám takhle jednou v klidu jede Nikola Gajovský po pravé straně hřiště a neví, co s pukem. Proti němu dva beci, takže jen tak z principu zkouší svou stahovačku. Bránící Šafář, nic netušící, koho že to má proti sobě, kotouč na zlomek vteřiny zasáhne, nemá ale nárok a domácí forvard s jedničkou pokračuje směrem k Frolíkovi. Ten je postaven dobře, takže ‘Káně‘ zkouší jen tak mimochodem vystřelit. Co když to tam spadne….
A ono padá! A to doslova. Puk se kutálí za brankovou čáru a Gajovský jen kroutí hlavou, co to zase dal za gól…

Prostřední část zahájil další z řady svých nevyužitých příležitostí Urban, když mu k překonání Lukeše chybělo jen trochu štěstí. Jenže paní Štěstěna si jako reklamní plochu svých nabízených služeb vybrala jiného hráče. Gajovský elegantní žabičkou napříč útočným pásmem daroval nadějnou pozici Černému, který už už mířil do horních pater Frolíkovy brány, když tu mu jeden z obránců praštil do hokejky. Puk se kutálel, šoural, vlekl - a vůbec, dělal různé vylomeniny, jen proboha nic, co by se dalo nazvat gólovou střelou. Jenže prošel gólmanovi mezi betony a to se počítá – historie už se nebude ptát jak…

Po další část utkání si na nedostatek práce rozhodně nemohl stěžovat Matěj Lukeš. Hostující elitní formace, ve složení Verbík, Verbík, Kukla, Urban, Moravec totiž střídání co střídání prováděla domácí obraně místy až neskutečné věci, jenže žádný úspěch ze svého snažení díky plzeňskému drobečkovi nevytěžila.

Probíhá osmadvacátá minuta, po útočné modré se naštvaně – protože mu spoluhráči ne a ne kloudně přihrát - prochází Jakub Šimoník. Byl by se tam potuloval ještě nějakou chvíli, kdyby náhle neobdržel expresní kolmou zásilku od Pešty. Útočník s patnáctkou okamžitě nastartoval směr Frolík, a vidět jeho způsob zakončení – bleskovou bekhendovou kličku – náhodný pozorovatel, asi by neřekl, že právě skóroval hráč, který je v zápase podruhé na ledě a dal teprve svou druhou branku v sezóně.

Za zahákování Gajovského v jasném úniku bylo za minutu nařízeno trestné střílení. Na středový kruh se staví sám postižený a po hvizdu sudího Haškovce se volně rozjíždí…
Brzda, klička po vzoru Richarda Krále… a Frolík cyhtá.

Domácím to ale vadilo pramálo. Hned další střídání se totiž Pešta trefil přesně k tyči, když se s Koubou řítili na jediného beka. Aby bylo znát, že na hřišti jsou i jistí hráči v červených dresech, zaznamenal v přesilovce čestný úspěch Moravec. Jeho přízemní pokus prošel Lukešovi pod betony a vzhledem k tomu, co tenhle chlapík až do této doby pochytal, jednalo se o dost nezasloužený gól. Avšak, co na tom sejde. Písek má přece Gajovského…

V samém závěru třetiny totiž kouzelník předvedl další ze svých čísel. V jeho podání neexistuje pod sluncem nic jednoduššího, než vzít puk, párkrát s ním zakvedlat a pak se s úsměvem od ucha k uchu producírovat ke střídačce.
Tentokrát by se obránce Velehradský měl chytit s brankářem Frolíkem za ruce, společně by měli opustit zimní stadion vodovodním potrubím a další týden nevycházet z bytu. Čtyři kousky z arzenálu Nikoly Gajovského totiž zapříčinili, že oba skončili v kotrmelcích, puk v bráně a domácí talent v obležení svých vysmátých spoluhráčů.

Osmá branka Písku bude stá v sezóně. To se vědělo předem, tudíž týmový pokladník Martin Všetečka vypsal tučné pokuty za její vstřelení. Proto snad jakoby se jí nikomu nechtělo dát. Černý se sice prokličkoval přes dva hráče až ke střele, ale trefil jen hruď gólmana. Beze změny skóre skončila i akce na druhé straně, kdy Lukeš i bez hokejky zneškodnil více než stoprocentní šanci Nesvadby. Ten se po Urbanově přihrávce ocitl na okamžik nepokrytý před brankovištěm. Zbyly mu jen oči pro pláč.

Stým střelcem IHC Písek ročníku 2005/2006 se nakonec stal v devětapadesáté minutě Jan Hora usměrňující za Frolíkova záda Peteleho nahození. A když už nehrozilo placení, zakombinovali si s chutí i členové prvního útoku. Osa Holec - Černý – Gajovský a gól. To by se zkrátka muselo vidět…