Do třetice všeho zlého...

Nabuzeni svým velice špatným výkonem z pátečního utkání s Hradcem Králové nastupovali písečtí dorostenci na led Kolína. Byli rozhodnuti odčinit potupnou prohru 4:9. Zpočátku se jim dařila útočná i obranná složka hry. V čase 13:13 se prosadil Gajovský, ale za tři minuty srovnal Červinka. Písečtí udeřili ještě jednou. Před polovinou zápasu skóroval Křepelka. Stav ale zakrátko vyrovnal domácí Mejzr. V poslední třetině naši opět selhali v obranné činnosti a nechali si dát čtyři rychlé góly. Ty stříleli dvakrát Hutla, znovu Mejzr a Kunášek. Utkání poznamenalo ošklivé zranění našeho Ervína Bindera.
Liga dorostu, 6. kolo, ne 5.10.2003
Kolín
6:2
1:1 ,1:1, 4:0
Branky: 30. a 44. Mejzr (Pospíšil, Salava), 43. a 57. Hutla (Mráz, Červinka), 17. Červinka (Hutla) 46. Kunáše – 14. Gajovský (Maršík), 25. Křepelka (Aleš). Vyloučení: 6:5 . V oslabení: 1:0.
Písek: Kovář – Jankovský, Klas, Švácha, Maršík, Petele, Kovář (41. Aleš) – Gajovský, Ondrejec, Holec – Binder, Bican, Jiřík – Habart (21. Aleš, 41. Šafář), Křepelka, Pangrác.
Před zápasem jsme položili několik otázek týkajících se špatné defenzívy mužstva trenéru Václavu Šrámkovi. Z jeho slov vyplynulo, že se o tento problém skutečně zajímá, a také, že ho trápí přístup některých hráčů k obranné činnosti i k utkáním obecně. Ujistil nás, že na trénincích se obraně obzvláště věnují. A to nejen hře obránců ale také útočníků. Řeč přišla na tzv. „druhou lajnu“. Tito forvardi sice přispěli v dosavadních šesti střetnutích třinácti brankami, ale zároveň jejich záporné hodnoty v tabulce +/- dosahují nelichotivých hodnot. Trenéři konkrétně na ně apelují před každým zápasem, prozatím však kýžených výsledků nedosahují.
Naše další otázky se týkaly dvou proher, které dorostenci utrpěli v předchozích kláních. Podle Šrámka byla prohra potřebná. Ne však dvě a ne po tak hrozivých výkonech. Zdůraznil, že mužstvo neprohrálo za celou přípravu ani jednou a v nasazeném tempu pokračovali i během úvodních tří zápasů sezóny. To zároveň mělo neblahý vliv na všechny hráče. Začali myslet jen na střílení gólů a obranná činnost šla stranou. Trenér Píseckých si myslí, že se jeho svěřenci dostali až moc “nahoru“ a porážka byla nutná k tomu, aby si uvědomili, že musí také bránit. Prohra 4:9 ale byla odstrašující příklad, toho si je Václav Šrámek dobře vědom.
Zatímco v Rokycanech se nedařilo proměňovat šance, doma s Hradcem naprosto vyhořela defenzíva. To bylo trenérům i hráčům jasné, a tak se před utkáním v Kolíně na tuto část hry soustředili. Oproti pátečnímu duelu se částečně pozměnila i sestava, některé změny byly ale vynuceny onemocněním Milce se Samkem. Kapitánské céčko si na hruď připevnil Miroslav Holec a Nikolovi Gajovskému připadlo “A“ pro asistenta kapitána.

Reportáž ze zápasu:

První střelu musel Jakub Kovář likvidovat už zpočátku druhé minuty. Hned vzápětí dostal Pavel Jankovský od Fedoročka ukázkové “dudy“ a písecký gólman musel předvést něco ze svého umění při jeho úniku. V 8. minutě seděl na trestné lavici hostující Klas. To ale zřejmě nevadilo Holcovi s Ondrejcem a dostali se do přečíslení dvou na jednoho. Miroslav Holec přihrál svému spoluhráči a ten se ještě pokusil vylepšit pozici vrácením. Holec už neměl dostatek prostoru k zakončení. První změna skóre se tak udála až po čtvrthodině hry. Byl to znovu novopečený kapitán, kdo rozjel celou akci. Po levém křídle zabruslil až za domácí klec a odtud poslal puk na modrou čáru připravenému Tomáši Maršíkovi. Strakonický obr vyslal střelu na bránu, jeden z kolínských obránců ji tečoval na mantinel, od něho se kotouč odrazil na hůl připraveného Nikoly Gajovského, který překonal dezorientovaného Křivánka.

Vyrovnání přinesla 17. minuta. Po buly se k puku dostal Hutla, vystřelil a Kovář vyrazil puk pouze k nepokrytému Červinkovi. Navrátit hostům vedení mohl Miroslav Holec střílející po přihrávce Gajovského. Nestalo se tak. Na druhé straně hřiště se okamžik před první sirénou vyznamenal parádním zákrokem Jakub Kovář.

Druhé dějství přineslo změnu v útočných řadách Píseckých. Marka Habarta nahradil v Křepelkově formaci Pavel Aleš. Tento tah později vedl k vedoucí brance. Předcházelo jí neproměněné sólo Holce a čtyřminutový nápor domácích. Z něj se dokázal vymanit Karel Křepelka, posunul na najetého Aleše, který vystřelil a pohotový Křepelka dorážel.

Ukázkové nacvičení přesilovek předvedla první pětice. Vyloučený Kunášek se asi hodně zapotil, když pozoroval rotaci našich útočníků a střelu Pavla Jankovského, která bohužel za zády Křivánka neskončila. Naopak náš faul potrestán byl. V polovině hrací doby si nedovoleně v obranném pásmu pomohl Tomáš Kovář a v následujícím zmatku skóroval Mejzr. I přes fakt, že branky dosáhl evidentně bruslí, a protesty našich rozhodčí branku uznali. Úspěšnou spolupráci si mohli zopakovat Křepelka s Alešem. Akce podobná té gólové ale tentokrát ke změně skóre nevedla. Bohužel na stavu nezměnila ani další přesilovka v podání naší elitní formace. Jakub Kovář předvedl mnoho nadprůměrných, až skoro fantastických zákroků. Ve 38. minutě sebral téměř jistý gól z hokejky Hutlovi.

Konec třetiny přinesl situaci špatně posouzenou rozhodčími. Pronikající Pavel Aleš byl, mírně řečeno, nešetrně zastaven, před bránou clonící Karel Křepelka schytal několik nepříjemných ran a následně byl nedovoleně poslán k zemi. Sudí tyto zákroky nechali bez povšimnutí, ale když Křepelka svého soka zkrotil v rámci pravidel, byl potrestán dvěma minutami.

Před třetí částí měl proslov v šatně trenér Václav Šrámek. Do duše promluvil jmenovitě několika hráčům a vyjádřil svůj názor, že po nepovedených zápasech by byl úspěch i bod přivezený z Kolína. To ovšem neznamenalo zákaz střílení gólů. Především ale zdůrazňoval, že se nesmíme dopouštět obraných chyb. Zároveň opět upravil sestavu, místo Kováře se po bok Peteleho postavil Pavel Aleš a v útoku ho nahradil Adam Šafář.

Důraz kladený Šrámkem ale vyprchal už po pouhých dvou minutách. Michal Klas nechal projet Červinku rozehrávajícího na Mráze, který vystřelil. Nadvakrát nechali naši obránci dorážet Hutlu. Nehlídanému kolínskému útočníkovi se podařilo propasovat puk za Jakuba Kováře. Ihned po buly se kotouče zmocnili opět domácí. Jan Petele zastavil Salavu, ale Karel Křepelka nedokázal ubránit Mejzra, který trefil přesně pravý horní roh Kovářovy klece. Naše obrana opět začala kupit chyby a další gól v písecké síti přišel v zápětí. Jako nůž máslem projel Kunášek mezi Maršíkem se Šváchou a ve vlastním oslabení skóroval popáté.

Poslední hřebík do rakve zatloukl v 57. minutě Píseckým znovu Hutla. Petele nemohl ubránit dva domácí útočníky a Červinka poslal zpoza brány přihrávku na osamoceného střelce. Tím zastavil snahu našich alespoň o upravení výsledku.

Likvidační faul Kunáška z 58. minuty na Ervína Bindera zůstal nepotrestán. Hbitý útočník si při nárazu o mantinel ošklivě poranil koleno. S výronem musel být převezen do nemocnice na rentgen a zatím se neví, do jaké míry je jeho zranění vážné.

Poslední šanci, avšak dosti výraznou, si vybojoval minutu před koncem Martin Pangrác. Zachytil rozehrávku domácí obrany a řítil se sám na Křivánka. Nedal.

Po dvě třetiny drželi naši s Kolínskými krok a v rozhodujících chvílích je přehrávali. Nedokázali ale své šance proměnit v branky a trestem jim byla poslední část, kdy znovu selhala obranná složka celého týmu a tři góly za Kovářovými zády během tří minut zmrazily myšlenky na možné vítězství. Doufejme, že do příštích zápasů se podaří defenzívu vypilovat, prozatím alespoň k většímu důrazu před vlastní bránou.