Dorostenci měli zaděláno na překvapení, Sparta ale byla vytrvalejší!

Domácím utkáním proti Spartě zakončili dorostenci Písku svou nováčkovskou sezónu v extralize. V sobotním utkání šli sice do vedení Pražané, Písečtí ale předvedli dokonalý obrat, přičemž si postupně vybudovali čtyřbrankový náskok. Sparta sice ještě po čtyřiceti minutách prohrávala o tři branky, po bleskovém nástupu do poslední třetiny ale ukázala, proč jí patří přední příčky tabulky. V polovině třetí části bylo vyrovnáno a pět minut před koncem překlopil vedení na stranu Sparty Kniazev. Konečný výsledek 5:7 pro hosty však nic nemění na tom, že se bude v Písku hrát nejvyšší soutěž v kategorii dorostenců i v následujícím ročníku.
Extraliga dorostu, 46. kolo, so 21.2.2009, Zimní stadion Písek
Sparta Praha
5:7
3:1, 2:1, 0:5
Branky a nahrávky: 11. Volf, 12. Korous (Paukner), 13. Přibyl (Jáchym), 24. Homola (Přibyl), 27. Přibyl (Homola) - 4. Skřivánek (Veselý, Protivný), 37. Merta (Vítek), 42. Doležal (Brzobohatý, Skřivánek), 50. Dvořáček (Brzobohatý, Doležal), 51. Kniazev (Koževnikov), 55. Kniazev (Rubeš, Merta), 60. Rubeš. Vyloučení: 6:6, navíc Sobotka a Rubeš (SPA) - oba 10. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 110. Průběh utkání: 0:1, 5:1, 5:7.
Písek: Doubek - Jáchym, Andrlík, Hřebíček, Turek, Kafka, Hrubý - Paukner, Homolka, Slabý, Přibyl, Korous, Radosta, Volf R., Homola, Růžička
Sparta Praha: Sedláček (13. Bílek) - Sobotka, Skřivánek, Kolář, Muller, Veselý, Dvořák, Vítek - Protivný, Doležal, Kniazev, Rybalkin, Brzobohatý, Rubeš, Eis, Dvořáček, Teubner, Merta, Hampl, Volf P., Koževnikov
Poprvé v utkání se přerušovalo po necelých třiceti vteřinách, když Písečtí skončili v offsidu. Poměrně brzy se také poprvé vylučovalo, tvrdý atak Radosty na začátku druhé minuty přinesl přesilovku Sparty. Tlak Pražanů nesl několik střel , ani jedna si ale nenašla cestu do písecké brány. První gól utkání přišel až po návratu pátého domácího hráče na led – v čase 3:35 Sobotka ranou od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě a hosté šli do vedení – 0:1. Krátce po obdržené brance si také Jihočeši zahráli svou úvodní přesilovku, k úspěchu ale domácím chyběla přinejmenším střela. Dorovnat skóre mohl v desáté minutě domácí kapitán Přibyl, z blízkosti ale na Sedláčka nevyzrál.

Krátce po polovině utkání Písečtí vyrovnali. Z pravé strany si sjel Volf a lehkou střelou po ledě zajistil úvodní gól domácích – 0:1. Přesně čtyřicet vteřin dělilo první branku Písku od druhé – po rychlé akci překlopil vedení na stranu domácích Korous – 2:1. Písečtí byli při chuti a svůj náskok v následující minutě opět vylepšovali. Domácí kapitán Přibyl se proti Sedláčkovi prosadil perfektně provedenou kličkou a třetím gólem vyhnal hlavního gólmana Sparty z branky – 3:1. Jeho nástupce Bílek měl na začátku svého vystoupení také plné ruce práce, faul Hrubého ale ukončil závar před hostující brankou. Pražané ale ani napodruhé nedovedli v početní převaze uspět a po úvodní dvacetiminutovce tak prohrávali na ledě nováčka o dvě branky.

Na začátku druhé třetiny Písečtí pokračovali ve své aktivitě a v prvních vteřinách nové části prověřil Bílka Přibyl. Také hosté se ale snažili s nepříznivým výsledkem něco podniknout a Doubek se musel vytáhnout proti ostré střele Teubnera. Čtvrtá minutá prostřední části přinesla čtvrtou branku domácích. Homolova rána z jízdy prošla za Bílkova záda a Jihočeši vedli o tři góly – 4:1. O dvě minuty později náskok domácích opět narostl – kapitán Přibyl objel Bílkovu branku a zasunul puk přesně k bližší tyčce hostující branky – 5:1. Sparta se snažila s nepřijatelným výsledkem něco udělat, pozorná obrana domácích na čele s Doubkem ale držela Spartu v útlumu.

Hosté však nadále hýřili aktivitou a krátce po polovině utkání si před domácí brankou opakovaně vytvářeli závar. Nepříznivý výsledek ale lídra tabulky svazoval v koncovce a pro Pražany byla domácí branka nedobytnou. Prolomit smůlu se Spartě podařilo necelé čtyři minuty před koncem druhé části – střelu Teubnera ještě Doubek vyrazil, dorážka Merty už ale zapadla do branky domácích – 5:2. Závěr druhé třetiny přinesl hru nahoru - dolu, ani na jedné straně se ale skóre před přestávkou neměnilo.

Nástup Sparty do třetí třetiny byl ale bleskový a po minutě se hosté dostali na rozdíl dvou branek – souhra Doležala a Brzobohatého totiž skončila na začátku dvaačtyřicáté minuty gólem prvního jmenovaného - 5:3. Sparta vycítila šanci a výrazně se tlačila do zakončení. Kniazev ještě na Doubka v samostatném průniku nestačil, v zápětí ale přiblížil hosty na dostřel ranou po horní tyčku Dvořáček – 5:4. Urputné snažení hostů nakonec přineslo i vyrovnání – Koževnikov od mantinelu tvrdě vystřelil a Kniazev ztečoval puk do odkrytého místa v domácí brance – 5:5. Bezchybný obrat dokonal pět minut před koncem opět Kniazev a hosté zažívali euforii – 5:6. Krátce před koncem si ještě Písečtí vybrali výhodu oddechového času, ani v šesti ale nedokázali dorovnat skóre. Naopak hosté využili odkryté domácí klece a kapitán Rubeš vteřinu před koncem určil konečnou podobu skóre na 5:7.

Milan Mazanec, trenér Písku: „Podle mě jsme odehráli dobré utkání. Podobně jako včera v Budějovicích jsme ukázali, že nyní v závěru sezóny, kdy nás už nic netlačí, dokážeme se soupeřem držet krok. Je možná trochu škoda, že jsme o tomto víkendu neudělali nějaké body. Na druhou stranu jsme se ale potkali se silnými soupeři, proti kterým se body nedělají lehce. Utkání se Spartou jsme odehráli s patnácti hráči, přičemž Vlčka a Polatu jsme nechali hrát za deváté třídy. Nakonec i to možná bylo rozhodujícím kamínkem na miskách vah v utkání. Byl to ale pěkný, tvrdý zápas, jak už jsem jednou říkal, je škoda, že jsme si za závěr neulovili nějaký ten bod.“