I přes prohru mají dorostenci jistotu extraligy pro příští ročník!

Předposlední domácí zápas letošního ročníku dorostenecké extraligy sehráli svěřenci Mazance a Hejla proti Kladnu. V hostujících barvách se v utkání blýskl hattrickem Butor a výrazně se tak podílel na výhře Kladna 5:3. Na písecké straně zazářil Filip Vlček, který ze třech branek domácích zaznamenal hned dvě. Leč z utkání odcházeli jako poražení, jednu jistotu jim pátek třináctého přece jenom přinesl. Reorganizace mládežnických soutěží zrušila pro tento ročník dorosteneckou baráž a jediným týmem, který opustí nejvyšší soutěž, je mančaft na poslední příčce. Tři kola před koncem Šumperk ztrácí na Jihočechy deset bodů a o jediném sestupujícím je tak v tuto chvíli rozhodnuto.
Extraliga dorostu, 43. kolo, pá 13.2.2009, Zimní stadion Písek
Kladno
3:5
1:2, 0:2, 2:1
Branky a nahrávky: 7. Korous, 57. Vlček (Polata), 60. Vlček (Polata) - 3. Sekáč (Strnad, Stach), 10. Doudera (Hammerbauer), 25. Butor (Gottlieb), 33. Butor (Gutwald), 44. Butor (Gottlieb). Vyloučení: 9:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 30. Střely na branku: 28:39. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5, 3:5.
Písek: Lehečka - Jáchym, Andrlík, Hřebíček, Polata, Turek, Kafka, Bernad, Hrubý - Vlček, Paukner, Homolka, Slabý, Přibyl, Korous, Marek, Radosta, Vejda, Volf, Homola, Růžička
Kladno: Sýkora - Steigauf, Gutwald, David, Doudera, Rittig, Pfeifer - Gottlieb, Obr, Sekáč, Dittrich, Kalla, Strnad, Stach, Hammerbauer, Vodička, Butor, Znamenáček, Redlich
Krátce po úvodním vhazování se dostal do střely hostující Stach, jeho nepříliš prudké zakončení nečinilo Lehečkovi potíže. Souhra prvního útoku domácích mohla ihned poté zahrozit před Sýkorou, ani Homola, ani Přibyl ale nedokázali propašovat touš do klece. Druhá akce Kladna již skončila gólem – v čase 2:22 se střelou do odkryté části klece prosadil kladenský útočník Sekáč a Kladenští šli do vedení – 0:1. Vzápětí mohli Písečtí ihned vyrovnat, v kombinaci Homoly a Přibyla, první jmenovaný ale nevyužil brankové situace. Na začátku sedmé minuty ale domácí tým přece jenom dorovnal skóre – individuálně se prosadil Korous a přesným zakončením mezi Sýkorovy betony dorovnal skóre – 1:1.

Ještě před polovinou utkání šli hosté opět do vedení – před Lehečkovou brankou uplatnil svůj důraz Doudera – 1:2. Krátce po obdržené brance si Jihočeši zahráli svoji úvodní početní výhodu v utkání. V ní se Mazancův výběr dlouho nemohl před Sýkoru dostat a při hře ve čtyřech dokonce mohli přidat třetí branku Kladenští – Gottlieb se ocitl v úniku a jen díky dobré práci dojíždějících obránců Písku se nedostal hostující útočník do vážnějšího zakončení. V závěru úvodní dvacetiminutovky měl na hokejce vyrovnávají trefu kapitán Písku Přibyl, po něm i Vlček, ani jeden z nich ale nedokázal na pozorného Sýkoru vyzrát.

Do druhé třetiny tak vstupovali hosté s brankovým náskokem. Ten mohli vylepšit v přesilovce, když to pár vteřinách usedl k menšímu trestu Turek. Kladenští si v početní převaze vytvořili ve třetině Písku přesilovkou vzorec, ani jeden pokus ale neskončil za zády domácího gólmana. Teprve když byli Písečtí v plném počtu, hosté udeřili. Střelu od modré ztečoval do branky Písku Butor a hosté vedli poprvé v utkání o dvě branky – 1:3. krátce po vstřelené brance šli hosté do dvojnásobné přesilovky a v před brankou domácích se opět děly věci – od modré čáry prověřil Lehečku ostrou ranou Doudela, domácí gólman se však vytáhl bravurním zákrokem lapačkou. Tlak hostů zmírnil až faul hostujícího Redlicha, po kterém se počet hráčů na ledě urovnal.

Dvaatřicátá minuta utkání přinesla další vyloučení a po usednutí kladenského hráče k menšímu trestu šel do početní převahy domácí tým. Brankově se ale prosadili opět hosté, leč byli ve čtyřech – v čase 32:17 se dostal do průniku Butor, jenž přesnou střelou k pravé tyčku překonal Lehečku v utkání již podruhé – 1:4. Hosté byli při chuti i nadále, přidat další gól mohl Stach, tentokrát ale Lehečka předvedl perfektní zákrok a zabránil další změně. Celkově si hosté vylepšili vedení v prostřední části o dvě branky a před závěrečnou dvacetiminutovkou vedli o lichotivé tři branky.

A náskok hostů na začátku třetí třetiny opět narostl. Gottlieb našel ideální přihrávkou Butora, který střelou k pravé tyčce završil svůj hattrick v utkání – 1:5. Přece jenom ale bylo znát, jak nasazení obou celků opadlo a k vidění již ve třetí třetině bylo méně šancí. V jedné z ojedinělých málem překvapil Sýkoru Radosta, jeho pokus se ale zastavil o horní tyčku kladenské branky. Hru oživila až přesilovka domácích, při které se Písečtí přímo natlačili do kladenského brankoviště, ani kapitán Přibyl ale nedovedl puk za Sýkorova záda propasírovat. Až teprve v další přesilovce Písečtí zaúřadovali – Polata naservíroval puk Vlčkovi, jenž přesnou střelou k levé tyčce využil – 2:5. Stejný hráč Písku zaúřadovat ještě jednou, když jedenáct vteřin před závěrečnou sirénou upravil na konečných 3:5.

Milan Mazanec, trenér Písku: „Dnešním utkáním jsme splnili cíl sezóny. K udržení nám pomohla administrativní změna a reorganizace celého mládežnického hokeje. Baráž se zrušila a my po dnešním utkání máme tři kola před koncem desetibodový náskok na poslední Šumperk. Udržení bereme za úspěch, cíl této sezóny se tak naplnil. Výsledek po utkání s Kladnem je pro nás poměrně lichotivý. Samozřejmě bylo vidět, že je soupeř bruslařsky a kombinačně lepší. Pro nás bylo pozitivní, že se opět výkonnostně chytil brankář. Do hry jsme pustili všechny čtyři formace a jak už jsem jednou říkal, tento výsledek s lídrem není špatný.“