Je to tak, písečtí dorostenci jsou extraligoví!!!

Přesně po čtyřech letech se do Písku vrátí nejvyšší soutěž v dorostenecké kategorii – extraliga. Klíčové utkání zvládli svěřenci Mazance a Lynche více než dobře a porazili konkurenta v boji o postup 6:3. Písečtí šli v utkání do vedení již ve dvanácté minutě, když se trefil Bernad. Stejný střelec přidal také druhý gól a po dalších brankách Durčáka a Přibyla domácí vedli v průběhu zápasu 4:1. Poté Kolínští zabrali a zásluhou Flídra a Herwiga snížili stav utkání na rozdíl gólu. Písecký tým ale dokázal opět odskočit a pohodlně si pohlídat postup, který je dvě kola před koncem jistou záležitostí. Na celém úspěchu se hojně podílel také brankář Kantor. Další utkání čeká „extraligové“ dorostence v pátek, kdy se od 19ti hodin představí v Písku „B“ mužstvo Plzně.
Liga dorostu , sk. B, 34. kolo, ne 24.2.2008, Zimní stadion Písek
Kolín
6:3
1:0, 3:2, 2:1
Branky a nahrávky: 12. Bernad, 28. Bernad (Přibyl, Durčák), 29. Durčák (Přibyl, Dvořák M.), 31. Přibyl (Durčák,Jindra), 46. Marek (Homola), 49. Dvořák J. (Kučera) - 30. Semirád (Šplíchal), 40. Flídr, 44. Herwig (Vágner).
Rozhodčí: Jílek - Beneš, Štofa.
Vyloučení: 8:12, navíc Tvrdík (KOL) - 10. Využití: 4:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 270.
Písek: Kantor - Kodad, Kučera, Bernad, Homola, Tobolič, Růžička M., Dvořák M., Durčák, Mašek, Přibyl, Andrlík, Michálek, Křišťan, Dvořák J., Jindra, Kastner, Volf, Marek, Paukner
Kolín: Ročňák - Nohejl, Březina, Kokošín, Šplíchal, Tvrdík, Filip, Krotký, Herwig, Cerk, Vágner, Barbora, Flídr, Semirád, Černušák, Pálek, Richter, Hněvsa, Špringl
Šlágr kola odstartoval na obou stranách hodně nervózním dojmem a obě mužstva se snažila vyvarovat sebemenším chybám. Opatrná hra se dlouho obešla bez zákroku gólmanů, první si připsal na konci čtvrté minuty Ročňák po tvrdé střele Durčáka. Ihned z protiútoku zahrozil Cerk a Andrlík ho musel zneškodnit obětavým skokem. V polovině sedmé minuty se poprvé v zápase vylučovalo a za nedovolené bánění usedl na trestnou lavičku Kokošín. Písecká přesilovka zavřela hostující čtveřici na minutu do obrany, k brankovému úspěchu domácích ale chyběla při nejmenším střela. Největší tlak přišel až v závěru písecké početní výhody, na jehož konci se po hbitém zákroku lapačkou blýskl gólman hostů Ročňák. Když byli Kolínští kompletní, neudrželi plný počet příliš dlouho a po hákování Flídra se opět vylučovalo. Ani druhá přesilovka Písku góla nepřinesla a Písečtí udeřili až v té další – v čase 11:40 Bernad propašoval puk za Ročákovy záda a Jihočeši se ujali vedení – 1:0. Zvýšit mohl ve čtrnácté minutě Andrlík od modré, s jedovatým projektilem si ale dokázal Ročňák poradit. V patnácté minutě se z čista jasna před Kantorem objevil Flídr, jeho nájezd zakončený blafákem však Kantor skvělým zákrokem pohlídal. Začátkem šestnácté minuty zamířil ke dvěma minutám za hákování písecký Vlček, a tak měli Kolínští před sebou dvouminutovou početní výhodu. Domácí se v oslabení dobře bránili a ve větší míře drželi touš daleko od své branky. Když byli Jihočeši kompletní, prokličkoval se Bernad třetinou hostů, poté zvolil přihrávku na Kučeru, který prudkou střelou po ledě trefil vnější část konstrukce hostující branky.

Do druhé fáze zápasu vstupovali Písečtí s brankovým náskokem. Ve čtyřiadvacáté minutě se snažil vetřít před Ročňáka Homola, ve své koncovce ale ztroskotal. Když hosté rozjížděli jednu ze svých akcí, nepřesná nahrávka znamenala zakázané uvolnění a návrat hry před Ročňáka. V sedmadvacáté minutě byl Křišťan nedovoleně bráněn a Barbora si šel odpočinout k menšímu trestu. Perfektně rozjetá přesilovka přinesla vyloženou šanci pro Jakuba Dvořáka, zvýšení se ale s.n.o.p. Aréna nedočkala. Hosté šli vinou kapitána Cerka do třech a to se jim nevyplatilo. Bernadova formace totiž ukázala, jak se hraje přesilovka a samotný Bernad svým druhým gólem opět měnil skóre – 2:0. Jihočeši byli v této fázi zápasu jasným pánem ledu a Durčák za necelou minutu posunul trojku na časomíru – 3:0. Kolín ale nesložil zbraně a ihned po vhazování se pokusil o snížení. Hosté první branku nevstřelil, nicméně si vynutili dvouminutový trest pro Růžičku. Patnáct sekund před polovinou utkání Kolínští využili početní výhodu a zásluhou Semiráda vylepšili nepříznivý výsledek. Písečtí ale zanedlouho vrátili ztracené dvoubrankové vedení – Durčák vystřelil a Přibylova teč poslala puk o horní tyčku do branky – 4:1. Na začátku třiatřicáté minuty došlo k vyloučení na obou stranách a pokračovalo se ve čtyřech. Hra v menším počtu hráčů seděla hlavně domácímu celku, Durčák si v tandemu s Markem s chutí zaútočili na Ročákovu svatyni. Na druhé straně se o pozornost Kantora postaral Semirád, ke druhé kapitulaci ale jistého domácího brankáře nepřinutil. Stejný hostující útočník uspěl v situaci jeden proti jednomu, na Kantora ale nevyzrál a nechal jej vyniknout dalším efektivním zákrokem. Minutu před druhou pauzou se opět vylučovalo na obou stranách a ve sníženém počtu hráčů Kolínští vstřelili branku – nenápadnou střelou mezi Kantorovy betony se zapsal na listinu střelců Flídr – 4:2.

Poslední dvacetiminutovka odstartovala více než minutovým oslabením Kolína. Parádní souhra Durčákovy formace končila střelou, kterou Ročňák podržel do přerušení v lapačce. Když byli hosté v plném počtu, pokusil se Semirád o kontaktní branku, slibná akce ale skončila vysoko nad Kantorovou klecí. Asi málo kdo by předpokládal, že by mohlo být z utkání drama, nicméně v čase 43:27 Herwig kličkou oblafnul Kantora a vylepšil situaci hostů – 4:3. Po vstřelené brance šel Kolín na dvě minuty do dvojnásobného oslabení. Písečtí v přesilovce ostřelovali Ročákovu klec snad z každé pozice, přidat pátou branku se jim povedlo až když byli Kolínští v pěti – v čase 45:31 vrátil Jihočechům dvoubrankový náskok Marek, jemuž asistoval Homola – 5:3. Domácí si zbytečně dramatizovali postupovou cestu a Křišťan za svůj kroček musel pykat. Počet hráčů na ledě se však brzo vyrovnal a po vyloučení Flídra se hrálo ve čtyřech. V rovnocenném počtu hráčů se dostal do nájezdu kapitán Kolína Cerk, Kantor jeho kličku do bekhendu dobře vystihl a nepřipustil další inkasovanou branku. Nedáš – dostaneš, tak přesně to se poté potvrdilo a Jakub Dvořák pošesté rozjásal písecké ochozy – 6:3. V čase 48:55 neudržel Tvrdík nervy na uzdě a obdržel desetiminutový trest za nesportovní chování. V jedenapadesáté minutě se po Durčákově přihrávce řítil na hostující branku Přibyl, jeho zakončen podržel až do přerušení Ročňák v náruči. V polovině dvaapadesáté minutě se ochotně poroučel k ledu Vágner a Marcel Dvořák byl potrestán dvěma minutami. Kolínská křeč v přesilovce prakticky nepřinesla ohrožení Kantora a Jihočeši se pohodlně vrátili do plného počtu. Čtyři minuty před koncem zkoušel z těžké pozice zakončit Durčák, jeho pokus se otřel o masku hostujícího gólmana a tak rozhodčí přerušil hru. Závěr zápasu už patřil jenom hokejistům Písku a domácí mohli ještě přidat branku, Durčákovi ale chybělo potřebné štěstí v zakončení. Poslední minutu utkání si Písečtí s užívali a po zaznění konečné sirény se začalo oslavovat. Svěřenci trenérů Mazance a Lynche si zařídili účast v dalším ročníku dorostenecké extraligy!

Oslava „extraligových“ dorostenců

Milan Mazanec, trenér Písku: „My jsme byli hodně nervózní, protože jsme věděli, že je to nejdůležitější poslední krok k postupu. Na soupeři bylo vidět, že také chce uspět, bojoval až do konce a nic nám nedal zadarmo. Určitě také ukázali, že nám byli v sezóně nepříjeným a silným protivníkem po právu. Naše mužstvo bylo poslední dobou hodně pohromadě a myslím, že to bylo vidět i na ledě. Nasměrovali jsme formu na závěr sezóny, tušili jsme, že to bude boj až do konce a to se prakticky potvrdilo.“

Václav Rác, trenér Kolína: „Písečtí měli postup do extraligy prakticky jistý a byli na to natěšení a nažhavení. Samozřejmě podali bojovný výkon a v důležitých situacích je podržel brankář. My přijeli s omlazeným mužstvem, které určitě také neudělalo špatný dojem. Utkání jednoznačně rozhodly přesilovky, kde se ukázala zkušenost „mazáků“ píseckého mužstva, kteří umí vstřelit branku a zlomit tak zápas na svoji stranu.“