Písečtí v Chomutově vybojovali bod, i přesto si však zahrají jen play-out

Ještě v polovině třetí části vedli Písečtí o dvě branky a play-off měli na dosah. Jenže Chomutovští dokázali do konce třetí části srovnat a na nájezdy zápas vyhrát. Písek tak v Chomutově bere pouze bod a vysněné play-off si nezahraje. První zápas ve skupině o udržení odehrají Písečtí v sobotu doma se Šumperkem.
1.liga ČR, 52. kolo, st 22.2.2012
Chomutov
3:2sn
0:0, 0:0, 2:2 - 0:0
Branky a nahrávky: 52. Kraft (Pulpán), 54. Procházka, 65. Jíra - 42. Nouza (Lukáč), 45. Melka (Nouza, Dvořák). Rozhodčí: Horák - Beneš, Štofa. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2039. Střely na branku: 40:35. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Chomutov: Řehoř - Palin, Pulpán, Grof, Mrázek, Rutta, Jillson, Macháček - Jíra, Kraft, Seman - Hruška, Gajovský, Procházka - Endál, Sikora, Hromas - Heřman, Diviš, Ondřej
Písek: Sedláček - Zacpálek, Pavlíček, Všetečka, Dvořák, Lukáč, Kanov, Kudrna, Havran - Dalecký, Luňák, Antončík - Melka, Knotek, Nouza - Slavík, Šperger, Polodna - Suja, Vaniš, Ferebauer

Postupová matematika z pohledu Písku byla jasná. Jihočeši si nesměli dovolit za žádnou cenu prohrát, pokud chtěli dále pomýšlet na boje v play-off. Na jejich hře to bylo znát. Od začátku se snažili být aktivnějším týmem, což v prvních minutách ústilo pouze ve vyloučení Špergera za vysokou hůl. Hosté ale oslabení bez problémů ubránili. Otevřít skóre mohl Tomáš Nouza, ale situaci 2 na 1 vyřešil střelou, se kterou si Řehoř poradil. Hostující gólman Sedláček se pořádně zapotil na začátku dvanácté minuty v druhém oslabení, kdy vyrazil Endálovu dělovku pouze na své břevno. Naštěstí pro něj situace brankou neskončila. Největší šanci hostů dosavadního průběhu utkání spálil Tomáš Knotek, který před prázdnou bránou nezkrotil rychlou přihrávku. Proti dalším pokusům, jako třeba proti Ferebauerově dělovce od modré, se vyznamenal Řehoř, a tak odešly oba týmy do kabin za bezbrankového stavu.

Začátek druhé části se přiklonil na stranu hostů. Přesilovou hru přetrvávající z prvního dějství umocnilo další vyloučení Milana Krafta, které nabídlo Písku šanci ke skórování. Tou ale pohrdl Tomáš Knotek, na kterém si k potěšení domácích fandů smlsnul Milan Řehoř. Dělovku z pravého kruhu schoval efektně do rukavice. Zbytek přesilovky už hosté prováhali. Na druhé straně se ve velké šanci ocitl Petr Jíra, jehož střela, tečovaná holí Semana, se otřela o dvě dobře postavené tyče Sedláčkovy branky. Následovalo několik hluchých minut bez přerušení, ve kterých se oba týmy praly o puk u mantinelů, ale z jejich snažení nevyplynula žádná výrazná šance. Vzrušení mohla přinést až přesilová hra Pirátů z 36. minuty, ale jelikož se domácí v útočné třetině nedokázali pevně usadit, nepřinesla početní výhoda severočechům ani jednu střelu na branku. I po druhé třetině tedy panoval na chomutovském svatostánku stav 0:0.

Třetí perioda začala závarem před Sedláčkovou bránou po střele Nikoly Gajovského, ale gólové prokletí zápasu bylo prolomeno o několik sekund později na druhé straně kluziště. Od modré čáry pálil z první Jozef Lukáč, jeho střelu vyrazil Řehoř pouze před sebe a atakovaný Tomáš Nouza propasíroval v čase 41:23 kotouč mezi brankářovými betony. V čase 44:37 se hosté radovali podruhé. Na trestné lavici seděl za podražení Milan Procházka. Po střílené přihrávce Miroslava Dvořáka od modré se tečovaný kotouč dostal přímo na hůl Antonína Melky, který neměl problém puk zamést za záda bezmocného Řehoře. Jihočeši tedy vedli už 2:0. Touha hostů po třech bodech z Chomutova byla obrovská a střelecká nemohoucnost Pirátů jí jen napomáhala. Trestuhodně zahozená byla situace 3 na 1 z jednapadesáté minuty, kterou zlikvidoval hostující obránce zblokováním přihrávky. Na první přesný zásah domácích fanoušci čekali do času 51:46, kdy střela Lukáše Pulpána ještě úspěch nepřinesla, dvojitá dorážka klečícího kapitána Milana Krafta do pravého horního rohu už ano. Neuběhly ani dvě minuty a Piráti srovnali stav utkání. V čase 53:21 zachytili domácí ve vlastním oslabení rozehrávku Písku a Milan Procházka střílel nejdříve do gólmana Sedláčka, jeho bekhendová dorážka už ovšem mířila za brankářova záda. Hosté zůstali paralyzováni a u puku byl častěji Chomutov. Po několika minutách bez těžkého zákroku se pak musel opět činit Milan Řehoř, který výtečně zlikvidoval dvě šance Písku. Tím skončila třetí část a v Chomutově se prodlužovalo.

Písečtí měli ve čtvrté minuté prodloužení obrovskou šanci, když Řehoř jejich střelu vyrazil pouze před sebe, závar ale domácí obrana zažehnala. Poté byl podruhé v zápase vyloučen Milan Procházka a Písku se naskytla další šance ke vsítění vítězné branky. Jedinou střelu z hole Všetečky ovšem s přehledem chytil Řehoř, takže utkání dospělo až do samostatných nájezdů.

Vzhledem k vítězství Třebíče v Ústí nad Labem už neměl Písek o co hrát. První nájezd proměnil povedeným bekhendovým blafákem Tomáš Nouza, hned po něm byl podobně úspěšný Nikola Gajovský. Následovaly neúspěšné nájezdy Knotka, Hrušky a Luňáka, proti kterým se vytáhli oba brankáři. Vítězný zásah si připsal Petr Jíra, který vymíchal hostujícího Sedláčka a dva body tak zůstaly v Chomutově.

Václav Sýkora (Piráti Chomutov): „Utkání nevyšlo podle našich představ a ze začátku bylo dost opatrné z obou stran, ani jedno z mužstev nechtělo jako první inkasovat. Zápas neměl nikterak vysoké tempo. V prvních deseti minutách druhé třetiny se naše aktivita zvýšila, škoda že jsme nezužitkovali některou ze šancí, hrálo by se nám určitě lépe. Od poloviny utkání jsme se začali dostávat do křeče, jelikož jsme se nedokázali prosadit a vyvrcholilo to v úvodu třetí třetiny, kdy jsme dvakrát inkasovali. Musím ocenit, že se mužstvo nepoložilo a vzepjalo se, a i když nezbývalo moc času, tak dokázalo srovnat, určitě jsme nechtěli prohrát. Vyšly nám nájezdy, které se nám dlouho nedařily a vzhledem k play-off, kde se také může v nájezdech rozhodovat, je pozitivní, že jsme je zvládli a vyhráli.“

Josef Řeháček (IHC Komterm Písek): Myslím, že jsme podali maximální výkon. Kluci byli odhodlaní bojovat a nemají za co stydět. Řekl bych, že jsme byli lepším týmem. Samozřejmě jsme se po vedení 2:0 dostali pod tlak, ale k vedení o dva góly v Chomutově musíte podat dobrý výkon, který my jsme určitě podávali. Nebýt toho sporného gólu, který podle mého platit neměl, mohlo utkání dopadnout jinak. Takhle jsme dostali ještě jeden a penalty už jsou buď a nebo. Máme na nájezdy stejně šikovné hráče, jako Chomutov, ale soupeř byl nakonec šťastnější. Podařilo se nám držet dvě třetiny a pak dát dva góly, což oceňuji.