To snad ne…

To snad ne! To přece není možné! To nemůže být pravda! Toto a mnohé další se jistě dorostencům po zápase honilo hlavou. Vždyť si alespoň ten jeden bod zasloužili. Ještě v polovině 54. minuty vedli 4:3, pak ale přišlo vyrovnání a jako blesk z čistého nebe gól na 4:5. Když však v čase 56:00 Marek Moucha nádherně vyrovnával, jen málokoho napadlo, že o vydřenou remízu Písek přijde. Dvě minuty před závěrečnou sirénu ale litvínovský kapitán Zima svou druhou brankou v utkání, navíc v oslabení, podepsal domácím rozsudek. Brankář IHC Jakub Kovář tentokrát podal “jen“ výborný výkon a pochytal “pouze“ 45 střel…
Extraliga dorostu, 13. kolo, so 9.10.2004
Litvínov
5:6
1:1, 3:2, 1:3
Branky: 2. Pešta (Kouba), 23. Fořt (Pešta), 26. Ondřej Jiřík (Švácha), 30. Kašpar (Mazanec, Bican), 57. Moucha (Ondřej Jiřík, Karel Jiřík) – 9. a 54. Kubát (Salač, Zima) 28. a 58. Zima (Myšík, Kubát), 22. Rais, 54. Maxa (Přeučil) Vyloučení: 5:6 Využití: 2:0 V oslabení: 0:1 střely na branku: 30:51
Písek: Jakub Kovář – Kašpar, Mazanec, Petele, Maršík, Járos, Švácha – Kouba, Pešta, Bican – Gába, Formánek, Fořt – Moucha, Ondřej Jiřík, Karel Jiřík
Veledůležité utkání s tímto soupeřem začalo celkem vesele pro domácí, a to když už na konci 2. minuty dorazil Koubovu střelu Pešta. Oba týmy už od počátku nasadily vražedné tempo, které vydrželo až do samotného strhujícího závěru. Ale nepředbíhejme. Písek se z vedení neradoval ani do poloviny první třetiny, kdy srovnal obránce Kubát po pěkném vyjetí ze zadní pozice. Nasazení mužstev přinášelo jednu hezčí akci než druhou, ovšem také zranění. Nejprve odstoupil litvínovský Češka, který si při střetu poranil klíční kost a v 15. minutě narazil čistým zákrokem Járos na mantinel Salače. Severočeský útočník se prapodivně nabodl na vlastní hůl a způsobil si blíže nespecifikované zranění hrudníku. Nebyl to pěkný pohled, sledovat bezvládné tělo v hokejové výstroji odnášené na nosítkách. Ale bohužel i to k hokeji patří a tak se po dlouhé pauze hrálo dál. Do konce třetiny si ještě slibnou šanci si při oslabení vytvořili Formánek s Fořtem. Formánek střílel a Fořt se ještě snažil o dorážku, avšak neuspěl.

David Formánek na sebe výrazně upozornil i hned po přestávce, kdy se perfektně protáhl středem hřiště. Jediné, co akci chybělo bylo důraznější zakončení. S lehkou střelou písecké osmatřicítky si brankář Fikrt lehce poradil. Puk ale pouze vyrazil a to byla šance pro Ondřeje Gábu. Mladý bojovník se dostal k zakončení, ale jeho pěkně vypadající rána golfákem minula cíl. A tak se stalo, že namísto toho, aby Písek vedl, inkasoval. Patrik Rais se prosmýkl mezi Šváchou a Járosem a ani Kovář na jeho přesně umístěnou střelu nestačil. Sotva se ale Litvínovští pokochali pohledem na světelnou tabuli, už stav na ní zobrazený neplatil. Postaral se o to domácí Fořt povedeným pokusem přes obránce. Vyrovnáno. Nemuselo ale být nadlouho. Zima vzápětí sklepával na Kubáta, Kovář byl tentokrát na místě. Aktivní bek Kubát se ale nenechal odradit a hned co se dostal opět k puku znovu potrápil domácího brankáře. Protentokrát se asi i sám divil, že mu Kovář chytil tak výtečnou střelu, jakou vyslal - totiž rychlý švih zápěstím zacílený na milimetr kolem levého betonu nízko nad ledem. Stop mu vystavila všudypřítomná lapačka žlutomodrého zachránce.

Ve 26. minutě hrál Písek přesilovku a bylo to UTRPENÍ! Domácí nebyli schopni se vyhrabat z vlastního obranného pásma. Nakonec se to ale přece jen povedlo Karlovi Jiříkovi. Vyvezl puk po levé straně a v útočném pásmu si jej několikrát vyměnil se Šváchou. Kapitán IHC nakonec uznal za vhodné ohrozit taky Fikrta a vypálil. Před bránou už stál připravený Ondřej Jiřík, který v takovéto situaci ví přesně, co udělat… 3:2.
To by ale nebylo normální, kdyby se některý z týmu radoval z vedení až moc dlouho, proto bylo za dvě minuty opět skóre nerozhodné. Zima zkusil štěstí od pravého mantinelu, puk opsal nenápadný oblouk a dezorientovanému Kovářovi, který neviděl přes clonící soupeře, skončil za zády. Maskovaný likvidátor střeleckých pokusů soupeře si ale renomé opravil hned za okamžik, když betonem zlikvidoval nebezpečně vypadající únik Raise.

Písečtí dostali další možnost hrát v pěti proti čtyřem ve 29. minutě a v polovině zápasu už tak opět vedli. Bican vrátil na modrou na Mazance, ten našel na druhé straně najetého Kašpara, který díky teči některého z hráčů nakonec usměrnil svou střelu za brankovou čáru. Vedení opět nemuselo trvat nijak závratnou dobu. Ve 32. minutě stvořil fatální hrubici Pešta, když nápadně přihrával napříč obranným pásmem a jeho záměr vystihl Kubát. “Stenly“ potom mohl Kovářovi líbat betony za to, že litvínovskému žihadlu nepřipustil žádné další radovánky. O odpověď se postaral Karel Jiřík. Švácha ho vypravil na výlet pěkným pasem, ovšem ani on, ani dojíždějící Moucha nerozvlnili síť za Fikrtem. Tak si zase zachytal písecký brankář. Zastavil řádění Maška a Mikeše, který ještě o chvíli později naštěstí pro domácí neusměrnil ve výhodné pozici skákavý puk do odkryté části domácí brány.

Ve třetí části se utkání vyvíjelo podle stejného scénáře, což znamená, že jak žlutý, tak černý hráč s lapačkou na ruce se pořádně zapotili. Kovář neutralizoval postupně Panušku, Myšíka, Maxu i Raise. Panuškův druhý pokus, ránu jako z děla, navíc zneškodnil elegantním semaforem, Fikrt zase zvítězil v minisouboji s Ondřejem i Karlem Jiříkovými a Mouchou, který ale sám vlastní chybou netrefil. A teď góly…
53:40. Písek vede od 30. minuty 4:3, nyní však střílí Zima a odražený puk umisťuje pod horní tyčku Kubát. 4:4.
53:58. Domácí si ani nestihnou uvědomit, že ztratili vedení a hned je tu další rána. Maxa hned po vhazování objíždí bránu a mezi nohami Kováře protlačuje kotouč popáté do brány. 4:5.
56:00. Za hostující obranou schovaný Moucha dostává od Ondřeje Jiříka bezchybnou přihrávku a svůj únik stejně tak bezchybně proměňuje. 5:5.
57:50. Litvínov používá stejnou taktiku a ve vlastní přesilové hře za sebou Maršík a Petele zapomínají Zimu. Kapitán chemiků přijímá pas od Kubáta a samostatný nájezd úspěšně zakončuje. 5:6.
Písek ještě bojuje ze všech sil, ale kýžený výsledek to nepřináší. 57, 58, 59, 60…. Je konec! Litvínov si zásluhou několika slabších chvilek jinak výtečného Kováře a chyb domácí obrany odváží vítězství ceny zlata.