Bude se hrát na pět zápasů a postoupíme my

Do Písku ho přivedl trenér Milan Mazanec. Jeho a Jan Kožnara, dva hráče odněkud ze severu. Kožnar se neprosadil, nezaujal, odcestoval. I Lukáš Zika se zpočátku taky nějak nemohl rozehrát. Ovšem poté se stal součástí jednoho z nejlepších píseckých útoků posledního desetiletí: Nouza, Jelen, Zika. Spolu řádili. Zika zaujal především kombinačními schopnostmi a prudkými přesnými projektily. Trenér Mazanec si spokojeně mnul ruce. Pak se však všechno zadrhlo. Nouza byl vyměněn, útok se rozpadl, trenéři se střídali, Písek spadl do baráže a sestoupil do druhé ligy. Lukáš Zika byl u toho. Po sezóně si sbalil věci a odjel. Vrátil se až dnes.
Co se dnes vybaví Lukáši Zikovi, když se řekne Písek?
Jó tak v Písku jsem nebyl od té doby, co jsem tu skončil. To je kolik? Dva roky. Nevybaví se mi nic speciálního. Hrál jsem tady jen sezónu. Byla škoda, že jsme sestoupili, to mi moc mrzí, je to moje osobní zklamání. Já jsem přišel do Písku a myslel jsem, že budeme hrát na špičce první ligy a my pak hráli úplně někde jinde. A pak jsme navíc sestoupili. Písek ale mám rád, jsou tu super lidi, super kraj, byl jsem tu spokojený.

Takže jste byl rád, že Klášterec dostal do play-off právě Písek?
Určitě. To je jasný. Pro mě je to trochu jako derby, rivalita hraje svojí roli.

Ale pojďme k probíhající sérii play-off. Dneska Klášterec poprvé prohrál, jak jste viděl dnešní zápas?
Myslím, že jsme měli velkou smůlu na vyloučené hráče, hráli jsme pořád oslabení, to nás položilo a stálo nás to spoustu sil. Pak jsme dostali gól a rychle další na 3:1. A když se prohrává o dva góly, je to moc těžký. My jsme se ale rychle dostali zase na dostřel ve třetí třetině a vypadalo to, že bychom to mohli obrátit. Škoda teď v té třetí třetině, v jednom závaru jsme dali tyčku a od ní se puk odrazil ven, měli jsme smůlu. Zítra musíme nastoupit a hrát jinak.

Byl dnešní zápas hodně podobný těm dvěma předchozím v Klášterci?
Určitě. Hraje se pořád hodně do těla. My jsme na to zvyklejší, máme to menší kluziště. Písecký hráči ale skvěle bruslí, kombinují, dělají nám problémy.

Byl pro vás problém přizpůsobit se většímu kluzišti v Písku nebo se styl vaší hry nemění ani na větších kluzištích?
Do těla hrajeme i tady. My jsme zvyklí, že v podstatě všude venku mají velká kluziště, takže to pro nás není nic nového. Ale lépe se nám samozřejmě hraje doma na malém kluzišti.

Vy jste se v Písku proslavil technickými kousky, lajna Jelen – Nouza – Zika předváděla nádherný kombinační hokej. Klášterec má ale úplně jiný styl, jak vám sedí důraz, souboje a tvrdá fyzická hra?
Mě je to jedno. Jsem už docela starší hráč, nejsem žádný mladík, takže se umím přizpůsobit různým stylům hry. Ale nemyslím si, že bychom hráli nějak extrémně do těla. Dnešní hokej se tak zkrátka hraje, nehraje se to jako v šedesátých letech, kdy se to drbalo a nikdo nikomu nedal tělo.

Bylo i při zápase vidět, že spoustu píseckých hráčů znáte, hodně jste mluvil třeba s Kicou…
Ano, mám tady stále hodně kamarádů, s klukama si i píšu, třeba s Tomášem Burkoněm, jak se máme a tak…

To jak jste hrál s Jelen a Nouzou a společně jste ničili prvoligové obrany, to byla vaše nejlepší sezóna?
Prvoligová určitě. Byli jsme sehraní, odváděli jsme super výkony, hráli jsme spolu celou sezónu. Nouza teď válí v Boleslav, Jelen, ten nevím, kam odešel, myslím někam do zahraničí…

…do Francie.
Ano, do Francie. S nimi jsem si nahrál, vyhověli jsme si, byla to paráda.

Nemrzí Vás tedy, že když jste díky výborným výkonům v Písku okusil v dresu Jihlavy jednou i extraligu, že nyní hrajete “jen“ druhou ligu?
Ano, já s Tomášem Nouzou jsme šli pomoct Jihlavě, mysleli jsme si, že nebudeme ani hrát, že zůstaneme sedět. Hrálo se zrovna se Slavií, byla výluka, Slavie byla plná hráčů z NHL. A my s Tomášem hráli skoro pořád. Přesilovky, oslabení, byli jsme na ledě furt. Mysleli jsme si, jaký jsme předvedli super výkon, všichni nás moc chválili. A potom bohužel nic.


Jednoznačně vím, koho bych do mančaftu už nevzal. Nevzal bych Ziku, který mě hrozně zklamal. Ten, když mu to nejde, tak zápas jen odklouže .
Jindřich Setikovský, duben 2005
Po odchodu z Písku jste odešel do Kadaně. Po roce za Vámi přišel trenér Jindřich Setikovský, bývalý trenér Písku. Já jsem s trenérem Setikovským mluvil po prohrané baráži a on prohlásil, že už nikdy v životě by nechtěl mít v týmu hráče Lukáše Ziku. Na co jste myslel, když se trenér Setikovský ujmul v Kadani trenérského kormidla?
Když jsem se dozvěděl, že jde do Kadaně, tak jsem byl v šoku. Po baráži jsem si rozhodně nemyslel, že se ještě někdy potkáme. Můj osobní dojem je takový, že pod tímhle trenérem už hrát nikdy nechci. To je trenér… Nyní byl od začátku sezóny v Kadani, nikdo ho tam neměl rád, hrálo se pod stresem a pak byly samozřejmě tak špatné výkony, jaké byly. Divil jsem se, že ho vyhodili až tak pozdě, že to nechali dojít až tak daleko.

Berete Vy sám, že jste na jeho příchod doplatil?
Rozhodně. Já jsem hrál od té doby, co přišel, pořád ve čtvrté lajně, i v přípravě, všude a pořád. Po pár mistrovských zápasech ke mně přišel a řekl mi, že jsem nedal ještě gól, takže už hrát nebudu vůbec, abych se už nesvlíkal. Nevím, co na to mám říct víc. Byl jsem rád, že jsem šel do Klášterce, protože v Kadani bych si už nezahrál.

Takže v Klášterci si hokej užíváte?
V Klášterci je skvělý tým, je tu skvělá parta, pořád navíc hraju, jsem moc spokojen. Po sezóně tu ale asi skončím, protože mi už volali z Kadaně, že mi chtějí zpátky. Je tam jiný trenér, takže už by to šlo (smích).

A vyřadí Klášterec Písek nebo to bude naopak?
Určitě Písek vyřadíme. (smích) Ale budeme to mít těžký. Po pravdě, včera jsem říkal, že když v Písku nevyhrajeme první zápas, nevyhrajeme ani ten druhý. Zítra to bude asi ještě těžší jak dneska, větší šanci jsme asi měli dnes. Ale pak hrajeme zase doma a tam, myslím, zase vyhrajeme a postoupíme.

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy