David Všetečka: Všichni si musí uvědomit, co je ve hře

Písecký tým se po návratu do první hokejové ligy ocitá v nezavidihodné situaci. Zápasů nadstavbové části začíná nebezpečně ubývat a pokud se tým nováčka chce udržet bez baráže, nečeká ho vůbec nic snadného. „Všichni se musíme semknout a uvědomit si, co je ve hře," burcuje kapitán David Všetečka.

Před sezonou jste prodloužil smlouvu v Chomutově. Jak je možné, že jste se tak brzy vrátil domů?
Myslel jsem, že budu v Chomutově pokračovat i nadále. Ještě před letní přípravou mě však poslali na farmu do Kadaně s tím, že se dvakrát nepostoupilo do extraligy a je třeba udělat změny. V Kadani ze mě udělali kapitána a všechno probíhalo jak by mělo. Spokojený jsem ale nebyl. Vztah ke kadaňskému hokeji jsem neměl vůbec žádný a stále více mě to táhlo domů. Už před sezonou se mnou písecké vedení jednalo a já se z vlastní iniciativy rozhodl, že se vrátím. Vidina toho, že budu s rodinou doma, ta zkrátka vyhrála.

Také v Písku jste se velice brzy stal kapitánem.
V kabině proběhlo hlasování v rámci kterého jsem byl vybrán. Je to pro mě obrovská čest, protože jsem Písečák. Na druhou stranu je to velmi zavazující. Najednou vnímáte řadu věcí úplně jinak. Uvědomíte si, že hlavní úlohou hráče je nestarat se pouze o sebe, ale o manšaft jako celek. Sestoupit s Pískem v roli kapitána? To by bylo to nejhorší, co by mě mohlo v hokeji potkat.

Poslední zápasy mají stejný scénář. V utkání vedete, nakonec se ale musíte smířit s porážkou.
Bohužel je to tak. Všichni do jednoho si musíme uvědomit, že hrajeme o svoji budoucnost. Ať je to náhradní brankář, devátý obránce nebo třináctý útočník, prostě všichni. Každý hraje o svoje bytí a nebytí.

Přitom stačí jenom dvě tři minuty a je po zápase.
Přesně. Chvilka nekoncentrovanosti a je to všem. Nejhorší je, že takových zápasů už bylo několik. Během krátké chvíle nám spadnou do branky dva tři góly a je po všem. Když z ničeho nic soupeř uteče do trháku, můžete se vynasnažit sebevíc a stejně je to marné.

V posledním domácím souboji jste prohráli derby s Táborem, to asi mrzí dvojnásob?
O Táboře se povídá ledacos. Po finanční stránce to tam bude asi kritické, tým ale mají nabytý hráči, kteří si něčím prošli. Jakmile takové mužstvo pustíte do dvoubrankového vedení, těžko se zápas obrací. Tábor svojí zkušeností umí vedení udržet.

S Chomutovem jste se rval ve stejné lize o postup, nyní hrajete o udržení? Jaké to je pro hráče?
Čtyři pět let jsme v Chomutově měli jasný cíl a tím byla extraliga. Teď jsem na druhém konci, ale tak to v hokeji prostě chodí. Tlak cítím naprosto stejný jako v předešlých sezonách. Také nyní je totiž ve hře mnoho.

Jako odchovanec asi vnímáte aktuální stav daleko citlivěji?
Rozhodně. Vrátil jsem se kvůli tomu, abych pomohl klubu, který mě naučil hrát hokej. Nepřišel jsem, abych tady přihlížel pádu do druhé ligy. Pod takovou blamáž se podepsat nehodlám.

Písek prohloubil spolupráci s extraligovými Budějovicemi. Může to mužstvu pomoci?
Výhoda to rozhodně je, teď je ale otázkou kdo nám v jednotlivých zápasech pomůže. Základ je v kádru, který v Písku hraje stabilně. Každý z kabiny si musí sáhnout do svědomí a uvědomit si, že takhle to dál nejde.

Vidíte ve spolupráci dvou jihočeských klubů osobní možnost návratu do extraligy?
Nerad bych se s extraligou nadobro rozloučil. Kdyby ta možnost byla, využil bych toho. Prioritou je pro mě ale Písek a pokud tady máme problémy, nedovolil bych si odejít. Extraligu bych si šel zahrát jako bonus, v dané situaci ale ne.

V dalším domácím utkání vás čeká Chrudim, která je předposlední. Úspěch v utkání by jistě oživil naděje na udržení bez baráže.
Pro nás je teď každé utkání jako zápas play-off. Bez ohledu na to, kdo proti nám stojí. Musíme se o body rvát hlava nehlava. Představa, že se první liga umlátí v baráži, ta prostě nesmí v kabině existovat. Všichni se musíme semknout a uvědomit si, co je ve hře.

Generální podporovatel

Partneři

Partneři ligy